ارگونومی اداری

۱۰ تغییر ارگونومیک عالی در دفتر کار

بیایید در مورد ارگونومی صحبت کنیم

آیا علاقه مند به یادگیری چگونگی ارزیابی ارگونومیک در محل کار خود هستید؟ مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید؟ خوب، شما خوش شانس هستید دوست من. این راهنما با توجه به شما نیاز شما طراحی شده است!

به نظر من، هرگز زمانی بهتر از این برای یادگیری نحوه انجام ارزیابی های ارگونومیک محیط کار شما نبوده است!!! ارگونومی به صورت یکپارچه با بسیاری از حرفه ها ادغام می شود. این علم به شما کمک می کند و سرانجام به علت اصلی ناراحتی پی میبرد.

امیدوارم که از خواندن این راهنما لذت ببرید.


۱۰ تغییر بزرگ

این می تواند وسوسه انگیز باشد که تجهیزات به روز را به عنوان راه حلی برای رفع هرگونه نگرانی و ناراحتی در جهت بهبود ارگونومی در محیط کارتان تهیه و جایگزین تجهیزات و لوازم قدیمی خود کنید. اما انجام این کار و نادیده گرفتن راههای ساده برای تغییر یا تنظیم محل کارتان می تواند به سرعت از نظر مالی شما را در مضیقه قرار دهد، و شاید حتی باعث شود به دلایل اصلی ناراحتی نیز نپردازید.

یک تصور غلط وجود دارد که هرگونه تغییر ارگونومیکی در محل کار هم پر هزینه است و هم گیج کننده. این تصور بسیار از حقیقت فاصله دارد و من قصد دارم مطالبی در رابطه با ارگونومیک را که در طول سالها آموخته ام، به اشتراک بگذارم.

آماده اید؟
پس شروع میکنیم!

 

۱. پشتی کمری

پشتی کمری احتمالاً مهمترین ویژگی صندلی است و شما به خصوص اگر می خواهید به کمردرد خود توجه کنید به آن توجه ویژه ای داشته باشید! این ناحیه در قسمت تحتانی پشتی است که به سمت بیرون (شکل مقعر) است. امروز بیشتر صندلی ها این قسمت را دارند. با این وجود، ممکن است آنها نادرست قرار گرفته باشند (خیلی زیاد یا خیلی کم) یا از نوع مناسب یا نامناسب (چگالی / خیلی نرم یا خیلی سفت) برخوردار باشند.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید اطمینان حاصل کنید که منحنی بیرونی قسمت پایین صندلی کاملاً با منحنی درونی کمر شما مطابقت دارد. اگر به طور صحیح قرار بگیرند، باید با آن احساس راحتی کنید! در غیر این صورت، ممکن است شما نیاز به بالا یا پایین آوردن کمر داشته باشید. مقدار منحنی را افزایش داده یا کاهش دهید آنهم از طریق اضافه کردن یک پشتی طبی.

 

۲. زاویه پشتی کمری

من فکر می کنم بزرگترین تصور غلط در مورد صندلی هایی که می بینم این است که پشتی همیشه باید کاملاً مستقیم باشد تا ارگونومیک باشد. اکنون تحقیقات به اثبات رسیده است که نشستن ۹۰ درجه در واقع خنثی ترین حالت برای نشستن نیست. به همان اندازه که به جلو متمایل شدن ارگونومی نیست و ریسک پذیر است نشستن ۹۰ درجه نیز مطمئناً بهینه ترین حالت نشستن نیست.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید پشت صندلی خود را در وضعیت کمی مایل به عقب قرار دهید تا فشار طولانی مدت در قسمت تحتانی کمر کاهش یابد. این تنظیم باید بین تقریباً ۹۵ تا ۱۱۵ درجه باشد. چرا؟ این باعث تغییر فشار وزن کمر به جای ستون فقرات به پشتی صندلی می شود.

 

۳. ارتفاع سینی صفحه کلید / میز

بعد از تنظیم صندلی، به ارتفاع میز یا سینی صفحه کلید خود نگاهی بیندازید. ارتفاع مطلوب میز کار و دست شما می تواند احتمال بروز درد شانه را کاهش دهد. (و همچنین در سایر نواحی بدن بخصوص اندامهای فوقانی).

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید در حالت ایده آل، آرنج شما (جایی که بازوها را در کنار تنه خود قرار می دهید و در ۹۰ درجه خم می شود)، باید فقط کمی از ارتفاع صفحه کلید و ماوس که روی میز کار خود قرار دارند (یا سینی صفحه کلید) بالاتر باشد. برای به دست آوردن این پوزیشن شاید نیاز به پایین آوردن یا بالا بردن میز خود داشته باشید (یا از یک سینی صفحه کلید استفاده کنید). روش دیگر بالا بردن صندلی خود به ارتفاع مطلوب (با داشتن زیر پایی اداری در صورتی که کف پایتان دیگر کف اتاق را لمس نمی کند) است.

 

۴. ارتفاع مانیتور

اگر شما هرگونه درد گردن را تجربه می کنید، بهتر است به ارتفاع مانیتور خود نگاه کنید. چرا؟ خوب اگر در ارتفاع خیلی زیاد یا خیلی کم قرار داشته باشد، می تواند منجر به ناراحتی گردن شود که می تواند حتی در برخی افراد باعث سردرد هم باشد.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید در میز خود، بررسی کنید که قسمت بالای لبه صفحه مانیتور درست کمی پایین تر از سطح چشم شما باشد، هنگامی که روی صندلی خود نشسته اید و به عقب تکیه داده اید. دلیل این امر این است که همه ما یک نگاه طبیعی به سمت پایین داریم. اگر مانیتور می تواند شیب پیدا کند، پس پایین مانیتور را به سمت بالا، به سمت خودتان، در حدود ۱۵ درجه شیب دهید.


۵. موقعیت ماوس

اغلب اوقات افرادی که از درد شانه راست شکایت می کنند موقعیت ماوس آنها بر روی میز به سمت بیرون و کمی دور از دستر قرار دارد. این می تواند فشار زیادی را بر روی شانه راست قرار دهد زیرا مشاهده می شود که بازو در وضعیت ناخوشایندی قرار دارد.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید موس را مستقیماً در مقابل شانه خود قرار دهید. گاهی اوقات ماوس لمسی را پیشنهاد می کنیم. از طرف دیگر، می توانید صفحه کلید و ماوس را به عقب و موقعیت مکانی مناسب برای قرار دادن ماوس را ایجاد کنید.


۶. روشنایی مانیتور

برای مانیتورها، صفحه نمایش های روشن تر لزوماً برای شما بهترین نیستند. بسیاری از افراد از مانیتوری استفاده می کنند که برای آنها خیلی روشن است و این می تواند منجر به خستگی چشم و فشار بیش از حد شود.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید روشنایی صفحه باید با روشنایی اتاق محیط مطابقت داشته باشد، به این معنی که برای اکثر افراد باید میزان روشنایی را کاهش داد. من عموماً میزان روشنایی مانیتور را زیر ۵۰٪ قرار می دهم (میزان روشنایی اولیه فعلی من در حدود ۳۰٪ تنظیم شده است) اما این مورد واقعاً به ساخت و مدل مانیتور بستگی دارد. بنابراین ممکن است برای یافتن سطح روشنایی ایده آل، از آزمایش و خطا استفاده کنید. وقتی به درستی تنظیم کردید، باید احساس راحتی کنید. در نهایت، نباید روشنایی صفحه مانیتوری عملکرد مانیتور را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تعادل خوبی بین روشنایی و عملکرد وجود دارد.

 

۷. فاصله مانیتور

با یک مانیتور با موقعیت مناسب می توانید مسیری زیادی را برای بهبود راحتی خود طی کنید. مانیتورهایی که خیلی از شما دور هستند، ممکن است باعث شوند که به پشتی صندلی خود تکیه ندهید. این فشار زیادی به قسمت تحتانی کمر شما وارد می کند و همچنین ممکن است باعث شود موقعیت مناسب گردن برای مشاهده مانیتور ایجاد نشود.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید وقتی بر روی صندلی خود قرار دارید، مانیتور باید در فاصله یک بازو از شما قرار گیرد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که در صورت استفاده از دو مانیتور، مانیتوری که بیش از ۷۰٪ از زمان استفاده می شود به طور مستقیم در جلوی شما قرار گرفته باشد.

 

۸. ارتفاع و عرض تکیه گاه بازو

ارتفاع و عرض کمر شما باید از وضعیت مناسب نشستن برخوردار باشد. خیلی اوقات من تکیه گاه بازو را می بینم که خیلی زیاد پایین یا زیاد بالا برای فرد است و این ممکن است منجر به ناراحتی شانه شود، خصوصاً اگر مدت طولانی استفاده شود.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید تکیه گاه بازو صندلی خود را پایین آورده یا بالا ببرید تا بتوانند به راحتی بازوها را در کنار خود قرار دهید و آرنجهای خود را تقریباً ۹۰ درجه خم کنید. در صورت امکان انتهای تکیه گاه بازو را به سمت داخل بچرخانید (در صورت وجود گزینه موجود).

 

۹. عمق گودی صندلی

عمق گودی صندلی (بخشی از صندلی که روی آن می نشینید) باید متناسب با طول ران شما باشد. این امر باعث می شود که در هنگام نشستن، در حد امکان راحت باشید.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید طول کفی صندلی خود را بررسی کنید. در حالت ایده آل، بین لبه جلویی صندلی و قسمت پشتی زانوها (ناحیه پوپلیال) باید بین ۲ تا ۳ انگشت فاصله وجود داشته باشد. اگر فضای زیادی وجود داشته باشد، وزن رانها لازم خواهد بود تا توسط چیز دیگری پشتیبانی شود، به احتمال زیاد قسمت تحتانی کمر، و این ممکن است منجر به ناراحتی کمر برای برخی از افراد شود. اگر فضای کافی وجود نداشته باشد، یا اگر کفی صندلی با پشت زانوهای شما در تماس باشد، احتمالاً احساس ناراحتی موضعی می کنید و حتی ممکن است نگرانی در گردش خون اندام تحتانی داشته باشید.

 

۱۰. زاویه کیبورد

هنگام تایپ، مچ دست شما باید مستقیم باشد و دست باید موازی با ساعد باشد. در صورت خم شدن مچ دست به سمت بالا و پایین و به سمت طرفین می تواند مربوط به ناراحتی مچ شود.

در اینجا آنچه شما می توانید انجام دهید ببینید آیا پایه های زیرصفحه کلید خود را باز کرده اید؟ در این صورت، این حالت زاویه مثبتی ایجاد می کند که می تواند باعث شود مچ ها به سمت پایین خم شوند (به سمت مچ دست). در شرایط ایده آل، صفحه کلید یا باید دارای شیب صفر یا منفی باشد و کمی پایین تر از موقعیت آرنج خنثی مشتری (همانطور که در شماره ۳ ذکر شده است) قرار بگیرید.


امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید!

این یک معرفی سریع سریع برای ارگونومی بود. این ممکن است برای شما جدید باشد یا حتی ممکن است یک طراوت تازه داشته باشد. در هر صورت، برای انجام ارزیابی های ارگونومیکی با کیفیت، به اطلاعات دقیق تر و یا کمک افرادی با صلاحیت بیشتری نیاز دارید.

خبر خوب این است که هرگز زمانی بهتر از الان برای شروع وجود نداشته است.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا