مقدمه و تاریخچه

آموزش ارگونومی: چگونه ارگونومی را آموزش دهیم؟

ارگونومی علم کار است و بر کلیه فعالیت هایی که برای تولید محصولات و ارائه خدمات انجام می دهیم، حاکم است. از طریق فرایند بهبود ارگونومی، شما کار را برای کسانی که این کار را انجام می دهند بهتر و لذت بخش تر می کنید.

با ارگونومی کارهای حوصله سر بر، حالت های ناشیانه و حرکات تکراری کمتر است، حرکت سخت کمتری وجود دارد و در طول روز خستگی و ناراحتی کمتری وجود دارد. اینها به فردی که کار را انجام می دهد انرژی بیشتری می دهد تا بتواند روی کار خود تمرکز کند و محصول بهتری بسازد. وقتی شب هنگام به خانه نزد خانواده می رود و یا وقتی صبح از خواب بیدار می شود انرژی بیشتری خواهند داشت تا این کار را دوباره انجام دهند.

از این طریق، ارگونومی ارزش قابل توجهی به سازمان شما و افراد آن می دهد. این گونه می توانید محصولات عالی بسازید و تجربه خوبی را برای افرادی که آنها را می سازند ارائه دهید. هر کس در سازمان شما باید این درک را داشته باشد که ارگونومی چیست و چه مقدار ارزش افزوده دارد. همه باید از آن آگاه باشند و تیم ارگونومی شما باید در اجرای هر مرحله از روند ارگونومی مهارت بالایی داشته باشد تا بتوانید بیشترین ارزش را از آن بگیرید.


آموزش ارگونومی: چه کسی، چه زمانی، کجا، چه چیزی و چرا؟

آموزش ارگونومی عبارت است از انتقال دانش و مهارت به افراد سازمان شما، بنابراین آنها می توانند به طور موثر مسئولیت های فرآیند ارگونومی خود را انجام دهند. صرف نظر از اینکه شما یک متخصص خارج سازمان بیاورید یا نه، هنگام انجام یک فرایند بهبود ارگونومی، این دانش و مهارت برای شما بسیار مهم است.


چه کسی باید آموزش ارگونومی را ببیند؟

همه باید آموزش ارگونومی بگیرند؟ بله، همه

پیش از این گفتم “ارگونومی علمی است که بر تمام فعالیت هایی که برای تولید محصولات و ارائه خدمات انجام می دهیم، حاکم است.” طبق تعریف، همه افراد سازمان شما درگیر این فعالیت ها هستند و بنابراین منطقا نتیجه می گیریم که همه باید آموزش ببینند.


محتوای آموزش ارگونومی باید شامل چه مواردی باشد؟

هدف از آموزش ارگونومی انتقال دانش و مهارت به سازمان شما است. دانش به سرعت زیاد می شود و به سرعت هم فراموش می شود. به کار بردن مهارت دشوارتر است، اما ارزش خود را حفظ می کند. دانش و مهارت مورد نیاز برای هر نقش در فرایند ارگونومی متفاوت است، بنابراین محتوای آموزش ارگونومی باید با توجه به هر نقش تنظیم شود.


چه زمانی باید آموزش ارگونومی بگیرند؟

این موضوع کمی به شرایط و بلوغ روند ارگونومی شما بستگی دارد. اگر به تازگی شروع به کار کرده اید، می خواهید قبل از ادامه کار، آموزش ارگونومی خود را از بالا به پایین دنبال کنید تا از مدیریت و حمایت مالی برخوردار شوید.


آموزش ارگونومی کجا باید انجام شود؟

امروزه بیشتر سازمانها از ترکیبی از آموزش ارگونومی بصورت آنلاین و داخلی استفاده می کنند. آموزش آنلاین برای ایجاد دانش سریع و در مقیاس بالا عالی است، و سپس به مرور زمان از طریق جلسات یادگیری خرد که در هر زمان و هر مکان تشکیل می شود، این دانش را تقویت می کنید.

آموزش در محل برای ایجاد مهارت از طریق آموزش گام به گام یک متخصص ارگونومی همراه با تمرین در شرایط واقعی و استفاده از دانش بهتر است.


چرا آموزش ارگونومی اهمیت دارد؟

آموزش یکی از بالاترین فعالیت های اهرمی برای هر مدیر است. در اینجا اندی گروو، رئیس سابق و مدیرعامل اینتل شرکت، در رابطه با این موضوع گفته است: “آموزش به سادگی، یکی از بالاترین فعالیتهای یک مدیر است که می تواند انجام دهد.”

از مزایای ارگونومی می توان به کاهش هزینه های مربوط به اختلالات اسکلتی عضلانی، بهبود بهره وری، کیفیت بهتر محصول، تعامل بهتر کارکنان و فرهنگ ایمنی بهتر اشاره کرد. آموزش ارگونومی بالاترین فعالیت اهرمی است که می توانید انجام دهید و شما را قادر می سازد تا این مزایا را در مقیاس وسیع درک کنید.


برنامه آموزش ارگونومی تدوین کنید

اکنون که دانستیم چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چرا آموزش ارگونومی، زمان آن فرا رسیده است که یک برنامه آموزش ارگونومی مستند تهیه کنیم. بخاطر داشته باشید که آموزش ارگونومی، مانند خود فرآیند بهبود ارگونومی، یک فرآیند است و یک بار اتفاق نمی افتد.

دانش و آگاهی از ارگونومی، به ویژه برای افرادی که تیم ارگونومی نیستند و هر روز تاکتیک های ارگونومی را اجرا نمی کنند، به سرعت فراموش می شود. مهارت های ارگونومی با گذشت زمان و با استفاده از دانش و کاربرد عملی، توسعه می یابد. به همین دلیل است که یک برنامه آموزش ارگونومی در حال انجام باید بخشی از روند ارگونومی شما باشد که مستند و ردیابی شده است.


برنامه آموزشی شما باید شامل موارد زیر باشد:

  • هر نقش در فرآیند ارگونومی
  • مسئولیت های هر نقش
  • اهداف آموزش برای هر نقش
  • دفعات آموزش برای هر نقش

فقط هنگامی که برنامه آموزش ارگونومی شما به عنوان هدف قرار گرفته است، می توانید بفهمید که آیا افراد شما برای اجرای نقش خود در روند ارگونومی مجهز هستند یا خیر.

بخاطر بسپارید: دانش و مهارت برای کار مولد اساسی است و آموزش یکی از بالاترین فعالیتهای شما به عنوان مدیر است.

 

منبع: https://www.ergostore.ir/

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا