ارگونومی سخت افزار

ارگونومی تلفن همراه

امروزه استفاده از تلفن‌های هوشمند در همه سنین دیده می‌شود. به‌ویژه که پاندمی کرونا باعث شده است که همه امور بصورت مجازی و آنلاین از طریق تلفن همراه انجام شود. بنابراین استفاده از آن حتی در سنین پایین و در میان کودکان نیز بیشتر از پیش گسترش پیدا کرده است. همه ما می‌دانیم که استفاده نادرست و طولانی از تلفن همراه می‌تواند با اختلالات اسکلتی-عضلانی، درد و ناراحتی همراه باشد.اما با آگاهی از اصول ارگونومی میتوان از این اختلالات تا حدود زیادی جلوگیری کرد. بنابراین در این مقاله برآن شدیم تا ارگونومی تلفن همراه و استفاده اصولی و صحیح از آن را با هم مرور کنیم.

عدم توجه به ارگونومی تلفن همراه می‌تواند اثرات غیرقابل جبرانی بر چشم شما بگذارد. اما استفاده طولانی‌مدت از تلفن همراه علاوه بر آسیب به چشم ممکن است مچ‌دست، گردن، کتف و کمر شما را هم درگیر کنند. لذا با رعایت نکات ساده ارگونومیک، می‌توان احتمال بروز این آسیب‌های جسمی را به حداقل رساند. مسلما تغییر عادت به کمی زمان نیاز دارد اما استمرار و تداوم در آن کمک می‌کند تا عادات غلط را با عادات صحیح جایگزین کنید.


فاصله مناسب چشم ها هنگام استفاده از موبایل

فاصله بین صفحه گوشی و چشم خود را همیشه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر حفظ کنید. اگر اندازه فونت گوشی کوچک است و برای دیدن آن با مشکل مواجه می‌شوید، می‌توانید با استفاده از تنظیمات گوشی و اپلیکیشن ها، از فونت‌های بزرگ‌تر استفاده کنید که از فاصله بیشتر هم قابل خواندن باشند.

 

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ در زمان کار با کامپیوتر را یادتان هست؟ این که بعد از هر ۲۰ دقیقه کار با کامپیوتر، باید ۲۰ ثانیه به جسمی در فاصله ۲۰ متری یا بیشتر نگاه کنیم تا چشم استراحت کند. در مورد موبایل، بهتر است هر ده دقیقه یا کمتر این کار را انجام دهیم،‌ چرا که فاصله صفحه موبایل از چشم ما کمتر است و زودتر چشم را خسته می‌کند.

نورپردازی محیط باید طوری باشد که بتوانید صفحه گوشی را بدون وارد شدن فشار به چشم ببینید. نگاه کردن زیاد به صفحه گوشی، تبلت یا کامپیوتر در روز خستگی و خشکی چشم را سبب می‌شود. همچنین نور آبی که از صفحه گوشی ساطع می‌شود، شب‌ها باعث اختلال خواب می‌شود و می‌تواند سلامت مغز شما را به خطر اندازد. برای کاهش عوارض نور آبی می‌توانید از فیلتر نور آبی استفاده کنید که بیشتر گوشی‌ها به آن مجهز هستند.


پوسچر گردن در استفاده از موبایل

فشاری که هنگام خم شدن به گردن شما وارد می‌شود، حدود ۲۷ کیلوگرم است! هرچه زاویه گردن با خط عمود بیشتر باشد، این فشار بیشتر می‌شود و در صورت تداوم و تکرار منجر به عارضه سر به جلو می‌شود. گردن ناحیه بسیار حساسی است که اعصاب بخش‌های تحتانی بدن از آن عبور می‌کنند، پس سعی کنید گردن خود را هنگام استفاده از تلفن هوشمند خم نکنید. سر و گردن را صاف نگه دارید و گوشی را با خم کردن آرنج‌ها، مقابل صورت، چانه و یا سینه خود بگیرید. به جای خم کردن گردن با چشم‌ها به پایین نگاه کنید. چند دقیقه یکبار هم تکانی به گردنتان بدهید و وضعیت گردن و ستون فقرات را کنترل و اصلاح کنید.

بدن ما به صورت ناآگاهانه خود را در وضعیتی قرار می‌دهد که در آن احساس راحتی می‌کند. اما چون احساس راحتی می‌کنید، به این معنی نیست که بدن شما در حالت درستی قرار گرفته است.

 


پوسچر مچ و انگشتان دست هنگام استفاده از موبایل

یکی از اصول ارگونومی تایپ با گوشی این است که به صورت مداوم از یک انگشت استفاده نکنید. نگه داشتن وزن گوشی مچ دست را دچار آسیب می‌کند. همچنین استفاده مکرر از انگشت‌های شست یا اشاره برای تایپ کردن با گوشی باعث صدمه دیدن مفصل‌ها می‌شود. بهترین حالت ارگونومی تایپ با گوشی این است که گوشی را کف یک دست قرار دهید و با انگشت اشاره دست دیگر تایپ کنید. اما برای تنوع می‌توانید گوشی را با دو دست نگه دارید تا وزن آن میان دو دست تقسیم شود و با انگشت‌های شست تایپ کنید.
تصویر زیر حالت‌های مختلف نگه داشتن گوشی و میزان پوشش فضای صفحه توسط انگشتان شما را نشان می‌دهد. هرچه فضایی که با رنگ سبز مشخص شده بزرگ‌تر باشد، انگشتان شما برای تایپ کردن به فشار و کشش کمتری نیاز دارند.


پوسچر مچ دست هنگام تایپ کردن یا گوشی موبایل

  • از تایپ طولانی مدت با گوشی اجتناب کنید. تایپ کردن با گوشی هم مانند کیبورد می‌تواند به سندورم تونل کارپال در مچ‌دست شما منجر شود. در شبکه‌های مجازی می‌توانید به جای تایپ کردن، پیام صوتی بفرستید.
  • اگر برای مدت طولانی با تلفن همراه صحبت می‌کنید، از هندزفری استفاده کنید. اما یادتان باشد هرگز گوشی را بین گوش و شانه خود قرار ندهید.
  • مچ دست ها را تا حد ممکن شل کنید و صاف نگه دارید. هرگونه فشار به مچ دست‌ها هنگام تایپ کردن با گوشی، باعث می‌شود انگشتان شما هم سخت‌تر کار کنند.


توصیه‌های ارگونومیک در زمان تایپ با گوشی موبایل

  • اگر لازم است یک متن طولانی را تایپ کنید، سعی کنید به جای گوشی این کار را با لپ‌تاپ یا کامپیوتر انجام دهید. البته با فرض این که ارگونومی تایپ با لپ‌تاپ یا کامپیوتر را رعایت کنید. راه دیگر این است که کیبورد فیزیکی به گوشی وصل کنید و از آن مثل یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر کار بکشید.
  • از دستیارهای گوشی‌های هوشمند بیشترین استفاده را بکنید. به مدد دستیاران دیجیتالی هوشمند از جمله Siri ،Alexa، Google و Bixby گوشی‌ها به صدای شما واکنش نشان می‌دهند. می‌توانید بدون تایپ کردن و حتی لمس کردن گوشی خود، آن را کنترل کنید و به جای تایپ کردن از تایپ صوتی و حرکات دست استفاده کنید.
  • گاهی در زمان استفاده از گوشی در منزل، به پشت روی زمین دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید، کتف‌ها را به زمین بچسبانید و گوشی را با دو دست در فاصله مناسب از چشم‌ها بگیرید.
  • اگر از iPad یا تبلت‌های دیگر استفاده می‌کنید، باید اصول ارگونومی را بیشتر رعایت کنید. چون وزن بیشتر و کیبورد بزرگتر تبلت‌ها مشکلات شما را دو چندان خواهد کرد. با خریدن یک کاور ارزان می‌توانید آن را به صورت ایستاده روی میز قرار دهید. به صورتی که لازم نباشد آن را روی دست‌هایتان نگه دارید.
  • مهارت تایپ سریع با گوشی را فرا بگیرید تا مدت زمان کمتری را به این کار اختصاص بدهید.
  • در فواصل منظم کار را رها کنید، حرکات کششی انجام دهید، آب بنوشید و مراقب سلامت جسمتان باشید. هر چند وقت یک بار وضعیت دست‌ها، گردن و کمرتان را ارزیابی کنید و وضعیت نشستن‌تان را عوض کنید.


منبع: https://pranateb.com

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا