ارگونومی اداری

ارگونومی موس

ارگونومی موس به این علت که استفاده از کامپیوتر جزء لاینفک زندگی ما انسان‌ها شده است و ما بخش عمده‌ای از فعالیت‌هایمان را به کمک این ابزار جادویی انجام می‌دهیم اهمیت دارد. بنابراین استفاده درست از این ابزار و حفظ سلامتی در کاربری کامپیوتر از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. موس یکی از ابزارهای کاربردی کامپیوتر است که با وجود مزایای بسیار برای کاربران کامپیوتر اما متاسفانه به علت ایجاد پوسچرهای تکراری و طولانی‌مدت امکان ایجاد صدمات ناشی از حرکات تکراری RSI را فراهم می‌کند. عدم رعایت ارگونومی موس (mouse) باعث صدمه و منجر به درد، سوزش، ورم، ضعف عضلات، بی حسی، کرختی و کاهش مهارت در اندام های مرتبط می شود.

 

نکات ضروری هنگام استفاده از موس:

به طور کلی در کار با موس رایانه باید به نکات ارگونومی موس توجه شود تا امکان ایجاد صدمات RSI به حداقل ممکن برسد.

  • موسی را انتخاب کنید که ساختار قرینه داشته و در حد امکان مسطح باشد، زیرا کف دست انسان خمیدگی آناتومیکی خاصی دارد که از برخورد کف دست با سطوح مختلف جلوگیری می‌کند. اندازه موس باید با دست کاربر متناسب باشد و کاملاً در دست جای گیرد.
  • موس را محکم در دست نگیرید چرا که منجر به ایجاد تنش در انگشتان می‌شود. دقت داشته باشید که نبایستی از نوک انگشتان برای فشار بر موس استفاده کرد. موس را به آرامی با تمام انگشتان در دست بگیرید.

 

حرکت صحیح موس

  • زمانی که موس را حرکت می‌دهید، ساعد و مچ دست خود را بر روی میز و لبه میز تکیه ندهید. بسیاری از سیاهرگ‌های ناحیه مچ سطحی هستند و هر فشاری به این ناحیه می‌تواند جریان خون را مختل کند و این اختلال خطر ایجاد صدمات را افزایش می‌دهد.
  • تنها از مچ دست خود برای جابجایی موس استفاده نکنید بلکه جابجایی بایستی از ناحیه کل بازو و شانه باشد.برای حرکت دادن موس مفصل آرنج را محور قرار دهید تا بدون خم شدن مچ دست امکان حرکت فراهم شود. در هنگاه استفاده از موس، مچ دست و ساعد در یک امتداد باشند یعنی خم شدن مچ به سمت چپ یا راست یا بالا و پایین صحیح نیست.

 


محل قرارگیری موس

  • محل استقرار موس برای کاربران چپ‌دست، سمت چپ و برای کاربران راست‌دست، سمت راست و در ناحیه اول میز است. تا جایی که ممکن است موس را نزدیک صفحه‌کلید قرار دهید. موس باید به‌سادگی در دسترس باشد و برای گرفتن آن دست نباید کشیده شود. بازوها باید افتاده و آرنج نیز با زاویه‌ی کمی باز قرار گرفته باشد. مخصوصا وقتی صفحه‌کلید شما روی سطوح دیگر قرار گرفته باشد، باید بسیار بیشتر به این نکته توجه کنید.
  • برای یافتن بهترین محل قرارگیری موس روی صندلی خود تکیه دهید، بازوها را در موقعیت راحت (Relax) آویزان قراردهید ساعد خود را از مفصل آرنج خم کنید سطح زیر آرنج شما ارتفاع قرارگیری موس را تعیین می‌کند و درحرکت ساعد در همین موقعیت محدوده حرکت موس را نشان می‌دهد.
  • به یاد داشته باشید که اگر موس خارج از این محدوده قرارگیرد یا به هرعلتی مثل شلوغی میز و… دور از صفحه کلید قرار گیرد، دست کاربر برای دسترسی به موس در حالت کشش قرار می‌گیرد که برای رفع این مشکل یک جایگاه (Platform) برای موس درنظرگرفته می‌شود.

 

وضعیت مچ دست هنگام استفاده از موس

  • وضعیت مچ را در موقعیت خنثی حفظ کنید. وجود استراحتگاهی نرم با سطح گرد شده و یا دسته صندلی برای استراحت آرنج موجب می‌شود که حرکت موس با خم شدن وچرخش مچ دست صورت گیرد که نتیجه آن افزایش فشار داخلی تونل کارپال است.

 

  • سعی کنید در هر ساعت ۴ یا ۵ بار شانه ها را بچرخانید و دست و انگشتان خود را به آرامی تکان دهید و از حفظ یک پوسچر به مدت طولانی پرهیز کنید.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا