اخبار و تازه ها

تحرک زیاد در حین کار برای سلامت قلب مفید است

محققان می‌گویند نشست و برخاست مداوم در حین کار برای سلامت قلب مفید است. به گفته آنها حتی تحرک‌های کوتاه یک دقیقه‌ای مانند بلند شدن از پشت میز، حرکت کردن و بالا رفتن از پله برای سلامت مفید است. بر اساس گزارش منتشر شده در مجله قلب اروپا، نشستن طولانی‌مدت و بدون تحرک برای سلامتی مضر است. این گزارش می‌افزاید نشستن مداوم برای زمان طولانی باعث افزایش دور کمر و کاهش سطح کلسترول خوب در خون می‌شود.

دکتر ژنویو هیلی، سرپرست گروه محققان و استاد دانشگاه کوئینزلند در استرالیا گفت: “تحقیقات ما نشان داد که تغییرات خیلی کوچک در وضع بدن مانند بلند شدن برای مدت یک دقیقه می‌تواند مانع از این خطر شود.” او گفت باید شعار “پا شو، بیشتر ” نشستن مداوم برای زمان طولانی باعث افزایش دور کمر و کاهش سطح کلسترول خوب در خون می‌شود. “حرکت کن” به‌کار گرفته شود تا این پیام برد بیشتری پیدا کند. دکتر هیلی و همکارانش در تحقیقات خود اطلاعات مربوط به ۴۷۵۷ نفر که بیشتر از ۲۰ سال سن داشتند را مطالعه کردند. اطلاعات به دست از آمده از این افراد در نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه آمریکا در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ جمع‌آوری شده بود.

افراد مورد مطالعه وسیله کوچکی را به همراه داشتند که تحرک آنها را اندازه‌گیری می‌کرد. دور کمر، فشار خون و سطح کلسترول و چربی خون این افراد نیز سنجیده می‌شد. به گزارش بی‌بی‌سی، محققان همچنین تفاوت‌های اجتماعی و نوع زندگی افراد را در مطالعات خود در نظر گرفتند. ایمی تامسون، پرستار ارشد قلب و عروق و از کارشناسان بنیاد قلب بریتانیا، در واکنش به انتشار گزارش مجله قلب اروپا گفت: “اگر در طول روز برای ساعت‌های متمادی می‌نشینید، مهم است که به طور منظم هر از گاهی بلند شوید و بایستید.” او ادامه داد: “اگر در محیط اداری کار می‌کنید، به‌جای تماس تلفنی با همکاران یا ارسال ایمیل، بلند شوید و به‌سراغ آنها بروید.” به گفته خانم تامسون، فعالیت فیزیکی منظم برای سلامت قلب و عروق ضروری است.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا