ارگونومی شناختی

۳ نکته ساده برای دستیابی به راحتی ارگونومیک

Ergonomic Comfort

راحتی ارگونومیک اصطلاحی از “ارگونومی” است که می تواند بسیار ترسناک به نظر برسد. این درست است که برخی از مداخلات ارگونومیک می‌توانند پرهزینه و پیچیده باشند، اما بسیاری از مداخلات سریع، آسان و مقرون‌به‌صرفه وجود دارند که اثرات مثبت بزرگی به همراه دارند. در اینجا ۳ نکته برتر برای راحتی ارگونومیک آورده شده است.


۱) میزهای کاری

نشستن در تمام طول روز سیستم اسکلتی عضلانی شما را درگیر می کند و همچنین می تواند منجر به انبوهی از مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت، بیماری قلبی و حتی سرطان شود، ایستادن طولانی مدت نیز مستلزم درگیری بیشتر پاها است. با این حال، بسیاری نمی توانند تمام طول روز را بدون خم شدن بایستند، بنابراین یک میز نشستن قابل تنظیم یک راه حل بسیار عالی است و در عین حال افراد را تشویق می کند که هنگام تایپ از جای خود بلند شوند.

ergonomic comfort

 


۲) پایه لپ تاپ و تبلت

ارتفاع مناسب صفحه نمایش برای حفظ سلامت گردن و پشت کارمندان ضروری است. همچنین در جلوگیری از ایجاد سندرم بینایی کامپیوتری (CVS) بسیار مهم است. در حالت ایده آل، صفحه نمایش باید به اندازه یک بازو از چشم فرد دور باشد و در ارتفاعی قرار گیرد که کارمند بتواند گردن خود را در حالت خنثی نگه دارد. هنگام کار با لپ‌تاپ یا تبلت، یک صفحه‌کلید خارجی، ماوس ارگونومیک و پایه لپ‌تاپ و تبلت به کارمندان این امکان را می‌دهد تا از این دستگاه‌ها مانند ارگونومیک‌ترین رایانه‌های رومیزی استفاده کنند و در عین حال از قابلیت حمل آن‌ها لذت ببرند.

 


۳) آموزش وضعیت بدنی مناسب

تجهیزات ارگونومیک تنها در صورتی مؤثر است که کارکنان از آن به درستی استفاده کنند. به این ترتیب، مهم است که به کارمندان خود آموزش دهید که صاف بنشینند و پاهایشان را صاف روی زمین بگذارند، و گردن، آرنج و مچ دست خود را در حالت خنثی نگه دارند – یعنی در موقعیت هایی که عضلات یا مفاصل را بیش از حد تحت فشار قرار ندهند.

ببینید چقدر آسان است؟ این تنها آغاز کاری است که می توانید انجام دهید.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا