ارگونومی اداریارگونومی محیطی

۴ دلیل برای بهبود روشنایی محل کار (حین دورکاری)

4Ways to Improve Home Office Lighting While Working Remotely

افرادی که یک یا دو روز را در خانه کار می کنند، اغلب در استفاده تجهیزات مناسب جهت انجام کار خود فداکاری (کوتاهی) می کنند. ممکن است تجهیزات مناسب و مانیتورهای متعدد در خانه نداشته باشید. برای بسیاری از افراد، صندلی اداری خانگی آنها به کیفیت صندلی ارگونومیک آنها در دفترکارشان نیست. اما نور خوب نباید هنگام کار از راه دور نادیده گرفته شود.


چرا نورپردازی خوب دفترکار مهم است؟

مهم نیست که از کجا کار می کنید (از خانه یا از اداره)، چشمان شما برای گذراندن یک روز کاری کامل به نور مناسب نیاز دارند. نورپردازی اغلب یک انتخاب شخصی است – برخی از مردم نور سفید روشن را ترجیح می دهند در حالی که برخی دیگر نور گرم ملایم تر را ترجیح می دهند. و هنگام کار از راه دور می توانید نور ترجیحی خود را تنظیم کنید.


۱- نور برای ارگونومی بهتر

نور ضعیف می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات ارگونومیکی شود. بسیاری از کارکنان اداری از سندرم بینایی کامپیوتری (CVS) رنج می برند که شامل علائمی مانند خشکی چشم، تاری دید و سردرد است. ارگونومی نور می تواند این خطرات را کاهش دهد.

نور کم یا سوسو زدن نور می تواند باعث کنتراست بیش از حد بین نور اتاق و صفحه کامپیوتر شود که ایده آل نیست. لکه‌ها و سایه‌های تیره برای افرادی که فقط از چراغ رومیزی روشن استفاده می‌کنند رایج است و در این موارد چشم‌های آن‌ها باید دائما منقبض و منبسط شوند تا با شرایط نوری مختلف در اطراف اتاق سازگار شوند. برای اطمینان از نور یکنواخت در اطراف اتاق، می توانید از ترکیب نور مستقیم و غیر مستقیم استفاده کنید.


۲- نور برای وضعیت بدنی خوب

وضعیت نامناسب بدن می تواند منجر به آسیب بافتهای نرم بدن شود. اغلب بدون اینکه متوجه شوند، کارکنان اداری به دلیل نور ضعیف به طرز ناخوشایندی می نشینند. استفاده از پرده‌ روی پنجره‌ها می‌تواند جلوی تابش خیره‌کننده روی صفحه رایانه را بگیرد و قرار دادن میز به گونه‌ای که مانیتور مستقیماً زیر نور بالای سر قرار نگیرد، می‌تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند. سعی کنید از چندین نور با شدت پایین به جای یک نور با شدت بالا استفاده کنید تا احتمال سایه روی صفحه نمایش و میزکار را کاهش دهید.


۳- نور برای ریتم سیرکادین (شبانه روزی) شما

داشتن خواب با کیفیت بالا برای سلامتی ضروری است. نور در طول روز بر ریتم شبانه روزی انسان تأثیر می گذارد: ساعت درونی بدن ما. هیپوتالاموس در مغز ملاتونین ترشح می کند تا خواب آلودگی را با تاریکی و هوشیاری را با نور مرتبط کند.

استفاده از نور طبیعی در طول روز ریتم شبانه روزی بدن ما را بهبود می بخشد، اما اگر نور روز به تنهایی کافی نباشد، تغییر شدت نور مصنوعی می تواند کمک کند. هنگامی که از راه دور کار می کنید، می توانید نور را به نفع ساعت بدن خود تغییر دهید. برای کمک به ذهن و بدن خود، بخوابید و شدت نور را در اواسط بعد از ظهر کاهش دهید. از خورشید پیروی کنید و رنگ نور خود را تغییر دهید. از نور خنک‌تر و روشن‌تر در صبح برای کارهایی که نیاز به تمرکز دارند و از نور گرم‌تر در اواخر بعدازظهر هنگام شروع خواب آلودگی و آماده شدن برای خواب استفاده کنید.


۴- نور برای جلسات ویدیوئی (وبینار)

ممکن است به نظر برسد که اتاق شما مملو از نور طبیعی است، اما اگر پنجره شما نزدیک میزکار شما نباشد، برای مثال در طول جلسه ویدیوئی ممکن است برای دوربین شما کافی نباشد. داشتن یک منبع نور با زاویه در بالا و جلوی شما می تواند صورت شما را روشن کند تا از سایه های روی دوربین جلوگیری شود و یک چراغ رومیزی این کار را انجام می دهد.

با حرکت دادن لامپ به اطراف آزمایش کنید تا نوری دلپذیر به دست آورید. یک لامپ ارگونومیک به شما امکان تنظیم روشنایی را می دهد. اگر نیازی به نشستن پشت میز برای جلسات ندارید، می توانید سعی کنید نزدیکتر به پنجره بنشینید تا نور طبیعی بیشتری روی صورت خود داشته باشید.

 

منبع:

https://www.ergolink.com.au/blog/4-ways-to-improve-home-office-lighting-while-working-remotely

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا