ارگونومی اداریطراحی و تجهیزات ارگونومیک

۵ دلیل برای اینکه به یک زیرپایی ارگونومیک نیاز دارید

5Reasons Why You Need an Ergonomic Footrest at Your Desk

وقتی صحبت از تجهیزات ارگونومیک برای ایستگاه های کاری اداری می شود، زیرپایی اغلب فراموش می شود. پرسنل زمان و پول خود را صرف پیدا کردن صندلی مناسب و ارتقای صفحه کلید می کنند، اما به تاثیر یک زیرپایی ارگونومیک برای روز خود فکر نمی کنند.

در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا باید به خرید زیرپایی ارگونومیک فکر کنید.

۱- پاها به زمین نمی رسند

همه ما می دانیم که نشستن ارگونومیک پشت میز مستلزم این است که پاهای شما صاف روی زمین قرار بگیرد. اگر قد متوسط یا کوتاه‌تری دارید، به احتمال زیاد نمی‌توانید با پای صاف روی زمین بنشینید و پشت خود را روی صندلی نگه دارید. یک زیرپایی ارگونومیک به شما امکان می دهد به درستی بنشینید. افرادی که نمی توانند به راحتی زمین را لمس کنند، اغلب روی صندلی به جلو می نشینند، به این معنی که پشت آنها به درستی حمایت نمی شود.


۲- کاهش درد

اگر آسیبی مانند کمردرد یا درد باسن دارید، قرار دادن پاهای خود بر روی زیرپایی می تواند فشار و وزن روی قسمت آسیب دیده بدن را کاهش دهد. این می تواند درد را کاهش دهد و اجازه دهد تا آسیب سریعتر بهبود یابد.

زیرپایی‌های ارگونومیک می‌توانند وضعیت بدن را که برای گردش خون خوب لازم است، بهبود بخشند. نگه داشتن پا در یک موقعیت طبیعی زمانی که برای مدت طولانی نشسته اید می تواند به افزایش جریان خون و گردش خون مناسب کمک کند، که می تواند به کاهش احتمال درد در پاها کمک کند.

زیرپایی همچنین به شما این امکان را می دهد که زاویه پاهای خود را در طول روز تغییر دهید، که همچنین احتمال درد و سفتی پا را کاهش می دهد. افرادی که مستعد لخته شدن خون و ابتلا به رگ های واریسی هستند نیز می توانند سود ببرند.


۳- بهبود سطح راحتی

زمانی که راحت باشیم، بیشتر احتمال دارد که بهره وری داشته باشیم، و یک وضعیت بدنی خوب منجر به سطوح راحتی بالا برای مدت طولانی تری می شود. چیزی به سادگی زیرپایی می تواند تفاوت بزرگی در احساس پرسنل هنگام نشستن ایجاد کند. برای برخی افراد، نشستن طولانی مدت می تواند منجر به ناراحتی در پا، مچ پا، زانو یا ران آنها شود. با بالا بردن پاها و حرکت دادن آنها می توانید یک روز کاری راحت تری داشته باشید.


۴- گردش خون بهتر پا

هنگامی که برای مدت طولانی در یک وضعیت نشسته می مانیم، خون می تواند در پاهای ما جمع شود. حتی کمی بالا بردن پاها با زیرپایی می تواند جریان خون و گردش خون را در پاها بهبود بخشد، بنابراین احتمال کمتری برای درد پا و واریس وجود دارد. یک مطالعه ژاپنی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که استفاده از زیرپایی با زاویه ۱۵ تا ۳۰ درجه، احتمال ورم پا را کاهش می دهد.


۵- خستگی

نشستن در یک وضعیت در طول روز می تواند خسته کننده باشد. هنگامی که روی صندلی خود راحت نیستیم، خستگی به سرعت ایجاد می‌شود و سطح تمرکز ما را تحت تاثیر قرار می دهد. ناراحتی، خستگی و درد می‌تواند کارایی را سخت کند، اما اینکه بتوانیم وضعیت خود را تغییر دهیم و حرکات جزئی پشت میز انجام دهیم، می‌تواند انرژی‌بخش باشد. یک زیرپایی فعال که امکان حرکت زیاد پا را فراهم می کند در واقع می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.


زیبایی زیرپایی های ارگونومیک

زیرپایی های غیر ارگونومیک قدیمی تا حد زیادی در یک موقعیت دائمی قرار داشتند. اگر زاویه آن را دوست نداشتید، اگر زانوهایتان هنوز پایین تر از باسنتان یا خیلی بلندتر بود، کاری نمی توانستید انجام دهید. اکنون، زیرپایی‌های ارگونومیک قابل تنظیم هستند، بنابراین می‌توان ارتفاع و زاویه را متناسب با پاها تغییر داد.


هنگام خرید زیرپایی ارگونومیک به چه نکاتی توجه کنیم؟

زیرپایی‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند، اما ممکن است برخی از ویژگی‌ها را نسبت به سایرین ترجیح دهید.

اندازه زیرپایی

اگر پاهای بزرگی دارید، باید بررسی کنید که اندازه سکوی زیرپایی به راحتی با طول کفش شما مطابقت داشته باشد. اگر زیرپایی به اندازه کافی بزرگ نباشد انگشتان پای شما پشتیبانی نمی شوند. اگر دوست دارید پاهای خود را در اطراف زیرپایی حرکت دهید، به عرض آن هم نگاه کنید تا خیلی کوچک نباشد.

تنظیمات ارتفاع

برخی از زیرپایی ها تنها چند تنظیم دارند در حالی که برخی دیگر دارای ده ها درجه افزایش ارتفاع را پشتیبانی می کنند، بنابراین مهم است که به این نکته توجه داشته باشید و بر اساس تنظیمات ارتفاع تصمیم بگیرید که کدام زیرپایی را ترجیح می دهید.

محدوده ارتفاع – جلو و عقب

اگر زیرپایی را دوست دارید که بتوان آن را خیلی بالا برد تا زاویه ای تیز ایجاد کند، مطمئن شوید که زیرپایی از جلو و عقب چقدر می تواند بالا برود.

سطح

برخی افراد اهمیتی نمی‌دهند که سطح زیرپایی از چه چیزی ساخته شده است، در حالی که برای برخی دیگر مهم است. متداول ترین مواد آج های لاستیکی میخ دار یا آستردار، فرش پلی پروپیلن و مواد مقاوم در برابر لغزش هستند.


منبع:

www.ergolink.com.au/blog/5-reasons-why-you-need-an-ergonomic-footrest-at-your-desk

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا