ارگونومی شناختی

۵ نوع موسیقی که بهره وری شما را افزایش می دهد!

برخی از انواع موسیقی برای کمک به شما در انجام کارها طراحی شده اند. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه میامی، موسیقی می تواند شما را در محل کار بازدهی بیشتر کند. با این حال، گوش دادن به انواع موسیقی مناسب بسیار مهم است، زیرا برخی از آنها می توانند مانع پیشرفت شما شوند در حالی که برخی دیگر به شما کمک می کنند با سرعت بیشتری فعالیت کنید.

اینها معمولاً شامل آهنگهایی با اشعار، صداهای پیچیده موسیقی یا اشکالی از موسیقی هستند که معمولاً در لیست پخش خود قرار نمی دهید. اگر موسیقی به شما تحمیل شود، می‌تواند حواس‌تان را پرت کند.

برخی از انواع موسیقی به طور خاص با در نظر گرفتن بهره وری طراحی شده اند. بیایید به برخی از انواع موسیقی آزموده شده و اینکه چگونه می توانند به شما در خلق آثار بهتر کمک کنند نگاهی بیاندازیم.

۱- موسیقی کلاسیک

وقتی به موسیقی کلاسیک فکر می کنیم، آهنگسازانی مانند باخ، ویوالدی و هندل به ذهن ما می رسند. در یک مطالعه، هفت نفر از هشت رادیولوژیست دریافتند که موسیقی باروک باعث افزایش خلق و خو و تمرکز روی کار آنها می شود. اگر می‌خواهید بدانید از کجا شروع کنید، چهار فصل ویوالدی یا کنسرتهای براندنبورگ باخ را امتحان کنید.

 

۲- موسیقی طبیعت

گوش دادن به صداهای طبیعت می تواند عملکرد شناختی و تمرکز را افزایش دهد. صداهای تسکین دهنده مانند جریان آب، بارندگی و خش خش برگ ها به خوبی کار می کنند، در حالی که صداهای تند مانند صدای پرندگان و صداهای حیوانات می تواند حواس را پرت کند. برخی از اشکال موسیقی طبیعت شامل سازهایی مانند پیانو یا فلوت است که به ایجاد فضای مناسب برای کار کمک می کند. زمانی که در دوره‌های کاری پر استرس به لحظه‌ای برای استراحت نیاز دارم، به صدای جویبارها و امواجی گوش می‌دهم که می‌خندند.

 

۳- موسیقی حماسی

موسیقی حماسی می تواند به شما این احساس را بدهد که دارید کاری بزرگ برای تغییر جهان انجام می دهید. به موسیقی تریلر فیلم های ماجراجویی و اکشن فکر کنید.

شما را قدرتمند می کند و بالا می برد. بنابراین، اگر در طول روز کاری خود احساس خستگی و بی الهامی می‌کنید، سعی کنید به «موسیقی حماسی» گوش دهید تا انگیزه بیشتری به شما بدهد. زمانی که برای کاری دیرم شده است به موسیقی حماسی روی می‌آورم و برای ادامه کار روی یک پروژه به انرژی بیشتری نیاز دارم.

 

۴- موسیقی بازی های ویدیویی

موسیقی بازی های ویدیویی یک انتخاب عالی است زیرا ترکیب بندی ها به طور خاص برای بهبود تجربه بازی شما طراحی شده اند. از این گذشته، بسیار مهم است که از آن آتش طفره بروید، یا به طرز ماهرانه ای راه خود را در میان انبوهی از دشمنان مانور دهید. برای شروع، موسیقی متن Bastion یا یکی از موسیقی متن‌های SimCity را امتحان کنید.

 

۵- موسیقی امبینت

اگر در محل کار استرس دارید، موسیقی امبینت را امتحان کنید. همانطور که برایان انو، خالق موسیقی برای فرودگاه‌ها می‌گوید، “موسیقی امبینت باید بتواند سطوح مختلفی از توجه شنیداری را بدون تحمیل یک مورد خاص در خود جای دهد؛ باید به همان اندازه که نادیده گرفته شود، جالب باشد.” موسیقی امبینت برای آن لحظات سخت کاری موثر است، به طوری که شما می توانید کار خود را انجام دهید و در این فرآیند سالم بمانید.

 

انواع دیگر موسیقی

انواع دیگری از موسیقی وجود دارد که می‌توانید در حین کار به آنها گوش دهید، مانند موسیقی مدیتیشن، بلوز یا جاز و تعدادی دیگر. اگر فقط می‌خواهید همکاران پرحرف خود یا چاپگر نزدیکتان را ساکت کنید، از «نویز سفید» برای لغو آنها استفاده کنید.

آزمایش کنید و ببینید چه چیزی کار می کند. نرم و ملایم ممکن است به شما کمک کند تا روی کار خود تمرکز کنید، در حالی که یک قطعه انرژی بالا می تواند شما را با انگیزه نگه دارد.

و البته مواقعی هم هست که سکوت طلایی است.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا