ارگونومی محیطی

۶ مزیت استفاده از دستگاه تصفیه هوا در دفتر کار اداری

بسیاری از سازمان ها سخت تلاش می کنند تا محیطی امن و سالم برای کارگران خود فراهم کنند. از زمان شیوع بیماری همه گیر، کیفیت هوای داخل ساختمان مانند گذشته مورد بررسی قرار گرفته و از بسیاری جهات از هوای بیرون خطرناک تر است.

ممکن است شنیده باشید که هوای داخل خانه خطرناک‌تر است، اما فیلتر کردن هوا می‌تواند با از بین بردن برخی از ذرات ریز مضر در اطراف محل کار، کیفیت را بهبود بخشد.


مزایای دستگاه تصفیه هوای اداری

شماره ۱: کاهش خطر ابتلا به بیماری های هوابرد

تحقیقات نشان داده است که یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت بالا با فیلتر HEPA می تواند بروز بیماری و ذرات ویروس در هوا را کاهش دهد. بسیاری از کارمندان اداری ترجیح می‌دهند در خانه کار کنند و از همکاران جدا باشند تا در برابر کووید-۱۹ در امان بمانند. در حالی که فیلتر هوا خطر بازگشت به دفتر و تماس با ده ها همکار را از بین نمی برد، اما می تواند خطرات را کاهش دهد.

صرف نظر از این، هنوز به کارگران توصیه می شود که فاصله اجتماعی و تمیز کردن سطوح را انجام دهند، اما دانستن اینکه احتمال کمتری برای مهار ویروس در هوای محل کار وجود دارد بسیار مهم است.


شماره ۲: حذف آلرژن ها

آلرژی می تواند کیفیت زندگی برخی افراد را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. ذرات ریز گرده و دانه های میکرونی می توانند مجاری تنفسی مبتلایان را تحریک می کنند و آنها را دچار انسداد یا آبریزش بینی و خارش چشم کنند. بهار معمولا بدترین زمان برای تب یونجه است اما برخی از افراد در تمام طول سال از آن رنج می برند. بسته نگه داشتن درها و پنجره‌ها در روزهایی که تعداد گرده‌ها زیاد است می‌تواند تعداد آلاینده‌های موجود در هوا را کاهش دهد و فیلترهای هپا در تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند ریزترین آلاینده‌ها را از هوا خارج کنند.


شماره ۳: مواد شیمیایی را از هوا خارج کنید

ساختمان‌های اداری که در مناطق مسکونی یا پرترافیک قرار دارند می‌توانند دارای سطوح بالایی از مواد شیمیایی و VOC در هوا باشند. آلاینده های خودرو و آلودگی هوا می توانند از طریق درها، پنجره ها و تهویه مطبوع وارد فضای اداری شوند. مشخص شده است که آلودگی ترافیک منجر به بیماری های قلبی عروقی و مرگ زودرس می شود.

دفاتر تازه ساخته یا بازسازی شده با فرش های تازه چیده شده، دیوارهای رنگ شده و میز و صندلی های جدید همگی می توانند VOC های مضر را آزاد کنند. خوشبختانه، استفاده از دستگاه تصفیه هوا می تواند بوی چسب و رنگ را کاهش دهد و هوای تمیز را به داخل اتاق بازگرداند.


شماره ۴: به مبتلایان به آسم کمک می کند

برخی از افراد زمانی که در محیط های دارای گرد و غبار قرار می گیرند، آسم را تجربه می کنند. کارگران ممکن است شکایت کنند که مشکل فقط زمانی وجود دارد که آنها در محل کار هستند. استفاده از دستگاه تصفیه هوا به این معنی است که ذرات گرد و غبار قابل مشاهده و میکروسکوپی از هوا حذف می شوند. برای از بین بردن گرد و غبار روی سطوحی که می توانند در هوا پخش شوند، تمیز کردن و جاروبرقی منظم سطوح توصیه می شود.


شماره ۵: کاهش غیبت و حضور در جلسه

بسیاری از روزهای کاری هر سال به دلیل تماس کارگران مبتلا به آسم، آلرژی و سایر بیماری های مرتبط از دست می رود. اگر یک دستگاه تصفیه هوا بتواند سالانه حتی کسری از یک روز مرخصی استعلاجی را برای هر کارمند کاهش دهد، دستگاه تصفیه هوا به سرعت هزینه خود را پرداخت می کند. وقتی کارکنان دفاتر اداری از خستگی یا آبریزش چشم رنج می برند، احتمالاً به اندازه زمانی که احساس راحتی و سلامتی می کنند، بهره وری نخواهند داشت.


شماره ۶: مراقبت از کارکنان

این مهم است که کارگران احساس کنند که کارفرمای آنها به سلامت و رفاه آنها اهمیت می دهد. تشخیص اینکه یک کارگر مبتلا به آسم یا آلرژی است و خرید فیلتر هوا می تواند تفاوت زیادی در نگاه کارمند به کارفرما ایجاد کند بسیار مهم است. زمانی که کارمندان احساس می کنند مورد توجه قرار می گیرند، احتمال بیشتری دارد که بمانند و سازمان را برای مدت طولانی تری به عنوان یک محل کار عالی توصیه کنند.


دستگاه تصفیه هوا با اندازه مناسب

یک دستگاه تصفیه هوا تنها زمانی می تواند موثر باشد که به اندازه اتاقی که در حال تمیز کردن آن است باشد. هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا به اندازه اتاق دقت کنید. خرید یک دستگاه تصفیه هوا با ظرفیت بیشتر از اندازه اتاق باعث می شود حجم کامل هوا سریعتر در دستگاه تصفیه کننده گردش کند. دو دستگاه تصفیه کوچکتر در یک اتاق بزرگ می توانند به اندازه یک دستگاه بزرگ موثر باشند.


دستگاه های تصفیه هوای انفرادی

کارمندانی که نگران کیفیت هوای محل کار خود هستند، نیازی به سرمایه گذاری کارفرمای خود برای خرید یک دستگاه تصفیه هوا ندارند. ممکن است فرد تصمیم بگیرد که یک دستگاه تصفیه هوای کوچک و شخصی را به دفتر کار ببرد تا روی میز خود بگذارد و مفید باشد.

یک دستگاه تصفیه هوا نمی تواند همه بیماری های موجود در هوا را برطرف کند اما می تواند تفاوتهای خوبی ایجاد کند. کیفیت پایین هوای داخل خانه می تواند باعث تحریک چشم و سردرد و خستگی و مشکلات تنفسی شود. بهبود کیفیت هوا برای کارکنان اداری می تواند علائم را کاهش یا از بین ببرد.

 

منبع:

https://www.ergolink.com.au/blog/6-benefits-of-using-an-air-purifier-in-the-office

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا