کودکان و مدارس

آسیب های جدی ناشی از میز و نیمکت های غیراستاندارد

عوارض جسمانی استفاده از نیمکت های غیراستاندارد

میز و نیمکت ها و صندلی های غیراستاندارد می تواند آسیب هایی که به تدریج جدی و حاد می شوند را برای دانش آموزان ایجاد کنند.

مشکلات ناشی از عدم تناسب قد دانش آموزان با ارتفاع میز و نیمکت

با توجه به تفاوت قد دانش آموزان، باید از صندلی با ارتفاع های متفاوتی در کلاس های درس استفاده نمود. این در حالیست که در بیشتر مدارس از نیمکت استفاده می شود که ارتفاع آن برای سه دانش آموز با قدهای متفاوت یکسان است.

این امر موجب می شود تا دانش آموزان نتوانند به راحتی و به شکل درست بر روی نیمکت بنشینند و با قرار گرفتن بر لبه نیمکت فشار بسیاری به ستون فقرات آنها وارد می شود.

دومین مورد فاصله نامناسب نیمکت تا میز است که در بیشتر موارد موجب می شود دانش آموزان ابتدایی برای قرار دادن دست خود بر روی میز، به جلو خم شوند. که این امر در طولانی مدت زمینه ساز ایجاد قوز پشت و یا قوس کمر در آنها می شود.

مشکلات استفاده از نیمکت های قدیمی

از دیگر مشکلات استفاده از نیمکت های قدیمی، ساخته شدن آن از چوب است. چوب متخلخل است و به راحتی آلودگی و میکروب در آن تجمع می کند و با دستمال کشیدن و شستشو نیز میکروب های آن خارج نمی شود. این مسئله می تواند برای سلامت دانش آموزان مضر است.

تاثیر سفت و سخت بودن نیمکت ها

سفت و سخت بودن نیمکت ها نیز موجب می شود تا با نشستن طولانی مدت دانش آموز بر روی نیمکت به استخوان لگن فشار بیاید و موجب آسیب ساختمان اسکلتی او شود.

صاف نشستن در حالتی که شانه ها رو به عقب است و فرد به پشتی تکیه داده و عضلات باسن و شکم او منقبض است؛ بهترین حالت نشستن می باشد. برای این نوع نشستن، وجود دسته ای که فرد دست های خود را بر روی آن بگذارد نیاز است که متاسفانه نیمکت دسته هم ندارد.

استفاده از صندلی در مدارس توصیه می شود و در جهت توجه به وضع سلامت دانش آموزان بهتر است هر چه سریع تر صندلی های مناسب و بهداشتی جایگزین نیمکت ها شوند.

ارگونومی درست نشستن در کلاس درس

صندلی دانش آموزی مناسب باید به گونه ای باشد که ارتفاع آن قابل تنظیم بوده و از موادی غیر از چوب ساخته شده باشد. همچنین صندلی باید زیرپایی داشته باشد تا دانش آموز در مواقع خستگی، پاهای خود را روی آن قرار دهد.

واقعیت این است که قوس شدید کمر، افتادگی شانه ها و قوز پشت هیچ کدام بیماری نیستند، اما آنچه ناراحت کننده است ظاهر نامناسبی است که در بچه ها ایجاد می شود.

همچنین در دراز مدت درد عضلانی ایجاد شده در دانش آموزان می تواند روی بهره وری و یادگیر آنها تاثیر منفی بگذارد.

کف صندلی باید نرم بوده و طراحی پشتی صندلی به گونه ای باشد که بتواند قوس کمر دانش آموزان را پر کند. در صورت عدم توجه به وضعیت نیمکت و صندلی مدارس و عدم استانداردسازی آنها، پس از دوازده سال تحصیل بسیاری از دانش آموزان دچار دردهای گردنی، قوس کمر و قوز پشت می شوند.

سایر دلایل بروز مشکلات اسکلتی در دانش آموزان:

  • عدم رعایت ارگونومی در هنگام نشستن پشت میز و نیمکت
  • انجام تکالیف مدرسه توسط دانش آموزان با پوزیشن نامناسب، مانند به یک طرف خم شدن آن ها
  • برداشتن اجسام با وزن بیش از حد، نظیر حمل کیف سنگین و کتاب و دفترهای زیاد
  • ایستادن یا نشستن های طولانی مدت
  • حمل کیف به روش نامناسب

منبع: https://hirasanatmarivan.ir/dressing-up-for-date-night

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا