ارگونومی محصول

اختراع صندلی ارگونومیک مخصوص جراحان توسط پ‍ژوهشگر ایرانی

به گزارش “وب دا” در شیراز، مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: صندلی ارگونومیک ویژه جراحان در گروه ارگونومی طراحی و ساخته شد که به عنوان یک محصول جدید، ثبت اختراع شده است.

دکتر “علیرضا چوبینه” افزود: ایستادن طولانی مدت جراحان هنگام عمل جراحی و فشار مداوم بر روی اندام های تحتانی می تواند، باعث اختلال در گردش خون و در دراز مدت باعث آسیب های اسکلتی- عضلانی در این ناحیه شود.

او با اشاره به ویژگی های این صندلی، اضافه کرد: این صندلی از وزن بدن جراح در هنگام عمل جراحی حمایت می کند و می تواند در گستره وسیعی از اعمال جراحی قابل استفاده باشد، همچنین باعث شود جراح در طول عمل جراحی، خستگی کمتری را تجربه کند.

دکتر چوبینه ادامه داد: سطح نشیمنگاه زینی شکل این صندلی باعث حفظ پوسچر طبیعی ستون مهره ها می شود که از دیدگاه علم ارگونومی، بهترین وضعیت برای ناحیه کمر است.

مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز، با بیان اینکه این محصول در اتاق عمل و در جراحی مغز و اعصاب، عمومی و اورولوژی مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است، افزود: نتایج این ارزیابی نشان داد که هنگام استفاده از صندلی، پوسچر نواحی مختلف بدن جراحان شامل سر و گردن، تنه و پاها مناسب و طبیعی است.

او در ادامه گفت: در ارزیابی انجام شده از جراحان، ۷۰درصد جراحان کاربرد این صندلی را مفید و راحت دانستند؛ همچنین ۸۷ و نیم درصد از جراحان عنوان کردند که تکیه گاه زانویی ضروری، مناسب و راحت است.

دکتر چوبینه اضافه کرد: این محصول حاصل پایان نامه “ادیبه عبدی” دانشجوی کارشناسی ارشد ارگونومی است.

مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت که خود در این پایان نامه به عنوان استاد راهنما همکاری داشته است، از راهنمایی دکتر “علی قنبری”، دکتر “محسن رازقی” و دکتر “عبدالکریم رحمانیان” به عنوان دیگر استادان در این پایان نامه خبر داد.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا