ارگونومی اداری

اصول استفاده از صندلی ارگونومیک

احتمالاً خیلی‌ها درباره اصول ارگونومی محیط کار شنیده‌اید اما همیشه سؤال بوده که یعنی چه؟

در این مطلب قرار است همه چیز را درباره صندلی ارگونومی و محیط کار برایتان بنویسیم.

اول از همه بیایید نگاهی به واژه ارگونومی بیندازیم که یک واژه یونانی است که از ترکیب ارگون –کار- و نوموس –قانون- تشکیل شده است. ساده‌ترین معنایی که برای ارگونومی در نظر می‌گیرند این است که چطور یک محیط کار و تجهیزات درون آن می‌تواند به بهترین نحو مورد استفاده قرار بگیرد و طراحی شود تا راحتی، امنیت، کاربری و بهره‌وری را به همراه داشته باشد. ارگونومی در معنای علمی مربوط می‌شود به فهم و تعامل میان انسان و عناصری از یک سیستم و اکنون همچون رشته‌ای تخصصی ایجاد شده و اصول خاص خودش را دارد و به آدم‌ها می‌گوید چطور می‌توانند کارشان را به بهترین نحو پیش ببرند. در این مطلب هدفمان این است که درباره صندلی ارگونومی و ویژگی‌های آن برای تان بنویسیم و چطور می‌شود اصول ارگونومی را رعایت کرد.

ارگونومی چیست؟

بالاتر به طور خاص درباره محیط ارگونومی برایتان نوشتیم و اینجا اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم ارگونومی چیست، می‌شود گفت، شاخه‌ای از دانش است که سر و کارش با آدم‌ها و محیط کارشان است. از صندلی ارگونومی گرفته تا ابزارهای مختلفی که فرد در طول روز با آن‌ها سر و کار دارد. ارگونومی برای امنیت و سلامت فرد و همچنین حفظ سلامت محیط کار است. همچنین مرتبط است با چیدمان محیط کار، ابزار داخل آن و سیستم‌هایی که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. یک بخش مهمی از ارگونومی مربوط می‌شود به صندلی ارگونومی اما همه‌اش نیست و چیزهایی به مراتب بیشتر از این‌ها است.

اهمیت استفاده از صندلی ارگونومی

در ادامه قرار است درباره دلایل مهم استفاده از صندلی ارگونومی برای تان بنویسیم و بگوییم چقدر در ساختن محیط کاری مناسب برای شما تأثیرگذار است:

الف | افزایش بهره‌وری

صندلی ارگونومی خوب باعث افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شود. تنش‌های ناخواسته را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا بدن در درست‌ترین وضعیت خود قرار بگیرد. تمرکز صندلی ارگونومی روی این است که کارتان را ساده و راحت کند و به همین خاطر شما استرستان کاهش پیدا می‌کند و رضایت و بهره‌وری‌تان به مراتب، افزایش می‌یابد.

ب | کاهش هزینه

صندلی ارگونومی و به کارگیری آن می‌تواند سرمایه‌گذاری یک‌باره و مفیدی باشد. اگر صندلی ارگونومی‌ای که خریداری می‌کنید به اندازه کافی استاندارد باشد که کارکنانتان روی آن راحت باشند و سلامتشان در خطر نباشد درنتیجه نیازی نخواهد بود در آینده هزینه‌ای اضافی برای درمان آن‌ها بپردازید و خیال تان از این بابت راحت خواهد بود.

پ | بهبود کیفیت کار

محیط کاری که طبق اصول ارگونومی چیدمان شده باشد، برای کارکنان مفیدتر خواهد بود و باعث می‌شود تا کارایی بیشتری داشته باشند. وقت کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند، رضایت شما از کیفیت کار نیز افزایش پیدا می‌کند و همه چیز عالی خواهد شد.

ت | موارد دیگر

افزایش راحتی، امنیت و همچنین سلامت در محیط کار باعث می‌شود تا غیبت و مرخصی در محل کارتان کاهش پیدا کند. همچنین اطمینان کارکنان تان از محل کار بیشتر می‌شود و این به انگیزه آن‌ها در بهتر کار کردن کمک شایانی خواهد کرد. تمرکزشان نیز افزایش پیدا می‌کند و قدر هزینه‌ای که برای شان کرده‌اید را خواهند دانست و احساس مهم بودن بسیار زیادی به آن‌ها دست می‌دهد.

اصول استفاده از صندلی ارگونومی در محل کار

اصول خاصی وجود دارد که برای ایجاد محیط کاری ارگونومی باید در نظر داشته باشید. در ادامه این اصول را برایتان شرح خواهیم داد:

یک | ژست بدنی راحتی بگیرید!

حفظ ژست مناسب بدنی، حین کار بسیار مهم است. اگر طولانی مدت به شکل Cبنشینید و کار کنید می‌تواند باعث فشار شود. همچنین نحوه قرارگیری مچ دست و گردنتان بسیار ضروری و مهم است.

دو | کاهش فشار اضافی

فشار زیاد یا نیروی مضاعفی اگر به مفاصل وارد شود می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی جبران‌ناپذیری شود. به همین خاطر بهتر است مدت زمان کاری که فشار کاری و فیزیکی زیادی به شما وارد می‌کند را کاهش دهید یا حداقل میان کارتان، استراحت‌هایی نیز قرار دهید که بدنتان امکانی برای بازیابی خود داشته باشد.

سه | همه چیز باید دم دست باشد!

قرار دادن وسایل مورد نیاز، نزدیک صندلی ارگونومی‌تان باعث می‌شود تا بدنتان را برای رسیدن به وسایل نکشید. البته این مورد تا حد زیادی به مورد یک مربوط است. منظورمان حفظ ژست بدنی‌تان در محیط کار می‌باشد.

چهار | در ارتفاع مناسبی، کار کنید!

ارتفاع صندلی ارگونومی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن‌ها توجه کنید. گاهی اوقات ارتفاع می‌تواند باعث افزایش تنش به شما شود به همین خاطر حواستان به این نکته باشد.

پنج | حرکات بدنی زیاد را کاهش دهید!

حرکات تکراری زیاد را کنار بگذارید. چنین کاری می‌تواند باعث اختلال شود و آسیب‌های جدی به شما وارد کند.

شش | از خستگی و سکون در صندلی ارگونومی، بپرهیزید!

خستگی، جزء آن اتفاق‌های رایجی است که در محیط کار رخ می‌دهد. اگر میان فعالیت و کارتان فواصل کوتاهی تعریف کنید که هر از گاهی از روی صندلی ارگونومی خود بلند شوید و قدمی بزنید، می‌توانید از خستگی و سکون جلوگیری کنید و از پس آن به خوبی بربیایید.

هفت | نقاط فشار را به حداقل برسانید!

اول این که باید از نقاط فشار، آگاه باشید. تقریباً همه کسانی که باید روی صندلی بنشینند، می‌دانند اولین نقطه فشار آن‌ها،زانو خواهد بود که معمولاً بالا قرار می‌گیرد. نقاط فشار دیگر، لگن و زیر ران شما به حساب می‌آید. برای جلوگیری از این فشارها خرید صندلی ارگونومی مناسب برای محیط کار می‌تواند کمک شایانی بکند.

اصول استفاده از صندلی ارگونومی از هر چیزی واجب‌تر است!

در این مطلب سعی کردیم اصول ارگونومی مرتبط با محیط کار را برایتان شرح دهیم. مهم‌ترین ابزاری که در محل کارتان با آن سر و کار دارید، صندلی است و باید به این نکته توجه کنید که روزانه باید چیزی در حدود ۹ ساعت روی صندلی بنشینید و اگر صندلی خوبی زیر پایتان نباشد می‌تواند در دراز مدت به شما آسیب‌های جدی وارد کند.

 

منبع: https://www.nilper.com

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا