ارگونومی اداری

اصول یادگیری تایپ ده انگشتی

تایپ ده انگشتی مهارتی است که علاوه‌بر افزایش سرعت تایپ و راندمان کار باعث کاهش درد و خستگی‌های اسکلتی_عضلانی نیز می‌شود. بدون این مهارت هنگام تایپ کردن مجبوریم به دفعات سر خود را برای دیدن حروف و پرهیز از اشتباه خم کرده و به صفحه‌کلید نگاه کنیم. در خیلی از موارد حتی تنها از یک دست خود برای تایپ استفاده می‌کنیم. در این‌صورت نه‌تنها سرعتمان افت می‌کند که باعث قرار گرفتن دست در پوسچر نامناسب می‌شود. با یادگرفتن اصول یادگیری تایپ ده انگشتی و پیروی از ارگونومی تایپ صحیح، میزان آسیب ناشی از عدم رعایت ارگونومی کار با کامپیوتر کاهش می‌یابد.


طریقه یادگیری تایپ ده انگشتی

برای یادگیری تایپ ده انگشتی مراحل زیر را باید انجام داد. یادتان باشد که یادگیری هر مهارت نیازمند استمرار و گذشت زمان لازم است. برای یادگیری تایپ ده انگشتی:

۱- به حافظه عضلانی خود اتکا کنید

همه ما هنگام راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا رانندگی از حافظه عضلانی خود استفاده می‌کنیم. به‌عنوان مثال موقع راه رفتن به نحوه حرکت عضلات پا و یا اینکه کدام پا را اول جلو بگذاریم فکر نمی‌کنیم. پس از آموختن تایپ ده انگشتی نیز این مهارت وارد این بخش از مغز شده و هنگام نوشتن، انگشتان با اتکا به این حافظه کلیدهای کیبورد را به‌کار می‌برند.

۲- موقع تایپ به کیبورد نگاه نکنید

همانطور که گفتیم، شما وقتی راه می‌روید، به پاهای خود نگاه نمی‌کنید. پس هنگام تایپ ده انگشتی نیز نیازی به نگاه به صفحه‌کلید نخواهید داشت. یکی از مهمترین اصول مهارت در تایپ ده انگشتی، نگاه نکردن به کیبورد است. پس از یادگیری و تسلط بر آن، انگشتان به طور ناخودآگاه جای حروف را بدون نگاه کردن و فکر کردن به آن روی کیبورد پیدا می‌کنند. بنابراین تایپ کردن بدون نگاه کردن به کیبورد باعث افزایش تمرکز و بهبود کیفیت و راندمان کار خواهد شد.

۳- اصول ارگونومی تایپ صحیح را رعایت کنید

همه ما اغلب ساعات زیادی از روز را در محل کار و یا در منزل پشت کامپیوتر سپری می‌کنیم. رعایت نحوه صحیح نشستن و کار با کامپیوتر در پیشگیری از دردهای کمر، گردن، شانه و مچ دست بسیار اهمیت دارد. کیبورد یکی از اجزای پرکاربرد کامپیوتر است که اکثرا بخش زیادی از کار به استفاده از آن اختصاص دارد. بنابراین یکی از راهکارهای آسیب ناشی از استفاده از کیبورد یادگیری اصول تایپ ده انگشتی است.

 

۴- به موقعیت صحیح انگشتان روی کیبورد دقت کنید

یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی و شاید مهمترین اصل، موقعیت درست دست و انگشتان روی کیبورد است. به نکات زیر برای فهم این موضوع توجه کنید.

  • نام انگشتان دست برای شروع تایپ ده انگشتی

 

  • دکمه‌های شاخص و دکمه‌های خانه روی صفحه کلید

 

اگر به صفحه کلید کامپیوتر خود نگاه کنید، بر روی دو دکمه J و F (ت و ب فارسی) برجستگی‌های کوچکی می‌بینید. این برجستگی‌ها برای این است که بدون نگاه به صفحه‌کلید و با حس لامسه‌، این دو دکمه را براحتی پیدا کنید. با گذاشتن انگشتان اشاره خود بر روی این دو برجستگی موقعیت صحیح باقی انگشتان در تایپ ده انگشتی مشخص می‌شود. بنابراین بایستی حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما باشند. همین اصل در تایپ ده انگشتی انگلیسی نیز حاکم است. به این ۸ دکمه دکمه‌های خانه می‌گوییم؛ چرا که خانه انگشتان شما هستند. شما ابتدا باید بتوانید همین ۸ دکمه را بدون نگاه به صفحه کلید تایپ کنید.

۵- دقت، تکرار و تمرین را فراموش نکنید

پس در فرآیند اصول یادگیری تایپ ده انگشتی، همیشه اولویت را به دقت بدهید. سرعت به مرور زمان خود به خود افزایش خواهد یافت. پس هنگام تمرین تایپ ده انگشتی، اصلا عجله نکنید و حواستان به دقت انگشتانتان باشد. پس از یادگیری اصول اولیه تایپ ده انگشتی، بخش اصلی ماجرا تمرین و تکرار است.


در نتیجه:

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، تایپ کردن به شیوه صحیح یک مهارت است که با آموزش، تمرین و ممارست قابل یادگیری و اجراست. در صورت تداوم تمرین در طی زمان این امر به یک عادت تبدیل شده و بصورت ناخودآگاه انجام می‌شود. پس از مدتی که مهارت تایپ ده انگشتی ارتقا یافت، سرعت و دقت کار به‌صورت چشمگیری افزایش می‌یابد. علاوه بر آن آسیب‌های ناشی از عدم رعایت ارگونومی کار با کامپیوتر کاهش می‌یابد. فراموش نکنید که توانمند شدن در هر مهارت تنها نیازمند زمان، تمرین و تکرار است.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا