طراحی و تجهیزات ارگونومیک

زیرمانیتوری چیست؟

افزایش دهنده ارتفاع مانیتور چیست؟

بسیاری از مردم می پرسند چرا با وجود اینکه مانتیتور شما از قبل به پایه مانیتور مجهز شده است، به افزایش دهنده های ارتفاع مانیتور نیاز دارید؟ یک سوال منطقی!!!

مردم غالباً تصور می کنند که هنگام خرید، کامپیوترشان با تمام نیازهایشان متناسب است و به عبارتی، آنها درست می گویند: شما کامپیوتر می گیرید و سیستم شما به مانیتور مجهز می شود. اما یک نکته اصلی برای مانیتور وجود دارد: ممکن است صفحه مانیتور شما برای استقرار از نظر ارگونومی بسیار پایین قرار گیرد. اما این مشکل با استفاده از یک زیر مانیتوری به راحتی قابل حل است.

چگونه یک زیر مانیتوری با کیفیت بالا به شما کمک می کند تا از سر درد، درد گردن، استرس و بدتر از آن جلوگیری کنید. یک زیر مانیتوری قسمت بالای صفحه مانیتور شما را به سطح چشم، موقعیت مطلوب ارگونومیک می رساند اما چرا اینقدر مهم است؟

پایه مانیتور همراه با رایانه شما یک فاجعه ارگونومیک است:

اگر صفحه مانیتور شما در ارتفاع نامناسبی قرار دارد (معمولاً خیلی پایین است)، باید گردن خود را صاف کرده و حالت بدی را برای دیدن آن در نظر بگیرید. متأسفانه، سازنده رایانه شما چاره ای جز طراحی این پایه مانیتور ندارد تا صفحه نمایش شما در ارتفاعی باشد که برای تعداد زیادی کاربر قابل استفاده باشد.

شما می خواهید از آسیب دیدگی در محل کار یا شرایط مزمن جلوگیری کنید:

در عمل، با قرار گرفتن مانیتور در ارتفاع مناسب برای کوتاهترین قد کاربر، بدان معنی است که صفحه مانیتور شما برای دیگران بسیار پایین تنظیم شده است. در نتیجه، ۹۹٪ از افرادی که فقط از مانیتور تحویلی خود استفاده می کنند بدون زیر مانیتوری، تمام روز را به صورت خمیده به سمت مانیتور خود کار می‌کنند، در حالی که ستون فقرات آنها در حالت طبیعی قرار ندارد و فشار غیرطبیعی به چشم و سایر قسمت های بدن خود وارد می کنند. این حالت به سرعت منجر به انواع دردها برای تقریباً هر کاربر می شود. و برای تعداد قابل توجهی، شکایات بسیار جدی تر، که حتی ممکن است شامل شرایط مزمنی باشد که می تواند حرفه شما را به خطر بیندازد.

زیر مانیتوری می تواند به شما کمک کند تا با استرس در محیط کار مقابله کنید:

یک زیر مانیتوری با طراحی مناسب به شما امکان می دهد تا صفحه کلید و در صورت لزوم، لپ تاپ خود را زیر مانیتور خود قرار دهید. این باعث ایجاد فضا و احساس نظم می شود. که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ارگونومی چیزی بیش از یک پاداش خوب از سمت مدیرتان است!!

اکثر ما با ارگونومی فیزیکی آشنا هستیم:

علاوه بر اینکه شما اطمینان پیدا می‌کنید محیط فیزیکی شما برای کار سالم از طریق استفاده از محصولات ارگونومیک مانند میز با کارایی ارگونومیک، صندلی، صفحه کلید، ماوس و غیره مناسب است، زمینه های نسبتاً تازه ارگونومی سازمانی و بهداشت و ایمنی به طور فزاینده ای به عنوان شاخه های مهم ارگونومی شناخته می شوند.

بهره مندی از یک زیر مانیتوری

پایه افزایش دهنده ارتفاع مانیتور به شما کمک می کنند تا با روشی کارآمد بنشینید – به شرطی که از آن به درستی استفاده کنید. چند نکته در مورد چگونگی اطمینان از موقعیت صحیح مانیتور خود:

  • قسمت بالای صفحه مانیتور باید در سطح چشم شما باشد.
  • صفحه مانیتور باید تقریباً به طول بازو از شما فاصله داشته باشد.


بدون فکر کردن در مورد وضعیت بدن، صفحه را مشاهده کنید و سپس نحوه نشستن را بررسی کنید:

  • صاف نشسته اید؟
  • آیا گردن شما در وضعیت طبیعی، آرام و خنثی است؟
  • آیا می توانید بدون نیاز به بالا و پایین نگاه کردن، صفحه را کاملاً ببینید؟

اگر پاسخ این ۳ سوال مثبت است، پس زیر مانیتوری شما به درستی در موقعیت خود قرار گرفته است و شما می توانید کار خود را ادامه دهید!

زیر مانیتوری، پایه مانیتور یا بازوی هیدرولیک مانیتور؟

علاوه بر زیر مانیتوری، دو روش دیگر برای افزایش ارتفاع برای مانیتور که با کامپیوتر خود تهیه کرده اید نیز وجود دارد: بازوی هیدرولیک مانیتور یا پایه مانیتور. اینکه بهترین گزینه شما چیست به وضعیت کار و بودجه شما بستگی دارد.

با مرور انواع محصولات مرتبط با مانیتور، می توانید به تصمیم گیری در مورد ویژگی های ضروری، زیبایی و اطلاعات با اهمیت و مناسبی دست یابید.


منبع: https://www.ergostore.ir

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا