ارگونومی اداریطراحی و تجهیزات ارگونومیک

ضرورت استفاده از پایه لپ تاپ

این روزها تقریباً هر کارمند دفتر و کافی شاپی، از رایانه یا لپ تاپ استفاده می کند. لپ تاپ های مدرن در واقع از یک رایانه قابل حمل ۱۹۸۱ به نام آزبورن ۱ سرچشمه می گیرند که در آن زمان ۲۵ پوند وزن داشت، صفحه نمایش ۵ اینچی داشت و هزینه ای عظیم ۱۸۰۰.۰۰ دلار داشت. اگرچه ممکن است در طول ۴۰ سال گذشته قیمتها به این میزان کاهش نیافته باشد، اما نرم افزار و سخت افزاری که لپ تاپ شما را تشکیل می دهند قطعاً دارای این کاهش شده است.

اما در حالی که لپ تاپ ها آزادی جابجایی، انعطاف پذیری محل کار، سرعت و سهولت استفاده را با خود به همراه می آورند، اما برای محیط های اداری که هر روز از آنها استفاده می کنند، مسائل دیگری را به وجود آورده است. به ویژه، مسائل بهداشتی از استفاده مکرر از رایانه، از خستگی چشم و گردن گرفته تا مشکلات وضعیت بدن. خوشبختانه، یک راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای کاهش این استرس وجود دارد: پایه لپ تاپ! در اینجا ۱۰ دلیل وجود دارد که چرا شما باید همین حالا از آن استفاده کنید.

۱۰ دلیل برتر برای استفاده از پایه لپ تاپ!

۱- ارگونومی بهتر:

در ابتدایی ترین حالت، ارگونومی چیزی است که به ایجاد کارایی و راحتی کمک می کند. برای لپ تاپ ها، این به معنای کاهش خطر آسیب استرس کارهای تکراری است، که این زمانی اتفاق می افتد که شما یک کار معمولی مانند تایپ کردن روی صفحه کلید را بارها و بارها انجام می دهید. یک پایه لپ تاپ، صفحه نوت بوک شما را تا سطح چشم بالا می برد و از کشیدگی گردن و کمر ناشی از دید اجباری به سمت پایین جلوگیری می کند. به همین دلیل ارگونومی است که دانشجویان دانشگاه را می توانید با استفاده از لپ تاپ هایی که با استفاده از کتابهای درسی شان ارتفاع لپ تاپ را افزایش داده اند، در کتابخانه ها پیدا کرد. هنگامی که از یک مانیتور اکسترنال استفاده می کنید، یک پایه لپ تاپ نیز ارتفاع نوت بوک شما را با آن یک سطح می کند و کارهای چند وظیفه ای را بسیار آسان تر می کند.

 

۲- راحتی هنگام تایپ:

اگر متوسط ورود اطلاعات شما در هر دقیقه ۴۰ تا ۵۰ فشار کلید و ۸ ساعت در روز انجام می دهید، می توانید تصور کنید که چقدر در زندگی شخصی خود تایپ می کنید!! با این حال، اکثر جداول و سطوح با این حساب طراحی نشده اند. اگر کاربر عادی هستید، لپ تاپ شما باید در سطح چشم باشد، به پشت اجازه می دهد صاف باشد و آرنج ها در ۹۰ درجه راحت خم شوند. با یک پایه لپ تاپ می توانید نحوه قرارگیری بدن در برابر کامپیوتر را برای یک تجربه کاری مناسب تنظیم کنید.

 

۳- تغییر زاویه:

البته، نکته اصلی یک پایه لپ تاپ کاربردی این است که بتوانید زوایا، ارتفاع و فواصل دستگاه را با بدن تنظیم کنید. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که تقریباً ۶۵٪ بزرگسالان آمریکایی از سندرم بینایی رایانه یا خستگی چشم ناشی از صفحه های مانیتور رنج می برند. این امر باعث شده تا انواع وسایل جانبی به کارمندان خسته ادارات، مانند عینک مخصوص کامپیوتر فروخته شود. بقیه را نادیده بگیرید و به سراغ پایه لپ تاپ بروید. با تنظیم زاویه رایانه، می توانید نور صفحه را کاهش داده و از سلامت چشم خود محافظت کنید.

۴- جریان هوا را بهبود می بخشد:

خنک نگه داشتن لپ تاپ برای حفظ طول عمر آن بسیار مهم است. گرما، به طور کلی، دشمن وسایل الکترونیکی است. به همین دلیل رایانه ها همراه با فن ساخته شده اند. یکی از گسترده ترین منابع گرما، ناشی از عدم توانایی جریان هوا در زیر لپ تاپ شماست. پایه های لپ تاپ با بالا بردن دستگاه، این مشکل را برطرف می کند تا جریان هوا را راحت تر کند. برخی حتی با امکانات اضافی ساخته شده اند! نه تنها از اجزای داخلی رایانه شما محافظت می کند، بلکه از بدن در برابر سوختگی احتمالی نیز محافظت می کند.

 

۵- ساماندهی کابل ها:

در خانه، مدیریت مناسب کابل به معنای سهولت دسترسی و فشار کمتر بر دوشاخه و دستگاه لپ تاپ است. پایه های لپ تاپ برای این منظور فوق العاده هستند – کابل های خود را در زیر لپ تاپ مسیریابی کنید تا اتاق، دفتر و میز کار شما را مرتب و منظم نگه دارد.

 

۶- کاهش شلوغی:

پایه های لپ تاپ در مورد کاهش شلوغی بسیار شگفت آور هستند. بسیاری از آنها فضای ذخیره سازی اضافی در زیر خود دارند. بنابراین، اگر واقعاً می خواهید روی میز کار خود را تمیز نگه دارید، یک پایه لپ تاپ می تواند مکانی را برای نگه داشتن صفحه کلید و ماوس ارائه دهد که به راحتی روی میز کار شما پراکنده است. به راحتی با برداشتن پایه لپ تاپ، دوستان خود را با تمیزی میز خود تحت تأثیر قرار دهید.

 

۷- افزایش بهره وری و متابولیسم:

ایستادن در حین کار فواید بی نظیری دارد. مطالعات نشان می دهد که می تواند خطر افزایش وزن و چاقی شما را کاهش دهد و به طور متوسط ۱۷۰ کالری اضافی در مقایسه با حالت نشستن می سوزاند. برخی دیگر می گویند که می تواند به کاهش سطح قند خون و احتمال ابتلا به بیماری قلبی کمک کند. آنها به بهبود خلق و خوی شما کمک می کنند، سطح انرژی را افزایش می دهند، کمر درد را کاهش می دهند و باعث افزایش بهره وری می شوند. در کل، شما باید حداقل در هر روز چند ساعت در محل کار خود بایستید. با یک پایه لپ تاپ، می توانید این کار را انجام دهید، نوت بوک خود را به ارتفاعی بالا ببرید که بتوانید هنگام خوابیدن روی پا راحت تایپ کنید.

 

۸- آزادی جابجایی:

یکی از دلایل اصلی داشتن لپ تاپ قابلیت جابجایی است. خواه در قهوه خانه در حال صرف اسپرسوی باشید، یا در ساحل های زیبا  لپ تاپ ها اجازه کار در حین حرکت را به شما می دهند. اما کار بدون میز می تواند مقداری ناراحت کننده باشد، خصوصاً برای کسانی که دائماً چمدان ها را برمی دارند و جابجا می شوند. خوشبختانه پایه های لپ تاپ قابل حمل هستند. فقط کافی است آن را بسته بندی کنید و هرجا بروید و تمام مزایای آن را با خود به همراه داشته باشید.

 

۹- برخی از ویژگی های اضافی ولی مفید:

آیا فکر می کردید که در این عصر و صنعت، شما به یک پایه ساده لپ تاپ راضی باشید!؟ مانند هر کار دیگری که انجام می دهیم، بشریت نیز تصمیم گرفته است که جایگاه کم امکانات لپ تاپ باید با بسیاری از ویژگی های زیبا و کاربردی تقویت شود. برخی از محصولات شامل یک اسلات برای شارژ تلفن همراه یا یک پد بی سیم است. برخی دیگر از درگاه های USB اضافی برای جلوگیری از تبدیل شدن لپ تاپ به خانه یک میلیون دانگل اضافی برخوردار هستند!!! قفسه هایی که دو برابر سینی های تلویزیون هستند یا یک کشو. البته این لیست میتواند ادامه دار باشد.

 

۱۰- انعطاف پذیری در استفاده:

پایه لپ تاپ شما فقط برای استفاده توسط رایانه قابل استفاده نیست. آنها اقلام متنوعی در خانه و محل کار هستند که می توانند مجموعه ای از کارهای دیگر را انجام دهند. آیا می خواهید بدون اینکه دستان خود را به سختی بالا نگه دارید، در رختخواب کتاب بخوانید؟ یک پایه لپ تاپ برای آن وجود دارد! استفاده از تبلت در اتاق چطور؟ در مصرف انرژی خود صرفه جویی کرده و یک پایه لپ تاپ تهیه کنید.

 

نتیجه

با یک سرمایه گذاری بسیار اندک، می توانید با یک پایه لپ تاپ به طور چشمگیری زندگی کاری خود را بهبود بخشید. حتی اگر به ندرت استفاده شود، ارزش آن را دارد. اکنون زمان آن است که هنگام استفاده از لپ تاپ تفاوت چشمگیری در عملکرد و سلامت کلی خود ایجاد کنید.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا