طراحی و تجهیزات ارگونومیک

فواید استفاده از زیرنشیمنی ارگونومیک

همه ما در روز چند ساعتی از وقت خود را در حالت نشسته هستیم. فارغ از اینکه کجاییم در کجا کار می‌کنیم نیاز داریم که در زمان نشستن احساس راحتی کنیم. از آنجایی که اکثر صندلی و مبل‌ها استاندارد نیستند، استفاده از آن‌ها باعث می‌شود فشار زیادی به مهره و ستون فقرات وارد شود. همچنین برخی از افراد به دلیل وزن بالا و یا دلایل دیگر توان نشستن‌های طولانی‌مدت را ندارند و در صورت نشستن دچار درد می‌شوند. در زیر به توضیح فواید استفاده از زیرنشیمنی بخصوص در نشستن‌های طولانی مدت می‌پردازیم.


آسیب به دنبالچه در اثر نشستن

به چند مهره آخر ستون فقرات دنبالچه گفته می شود. در صورتی که دنبالچه آسیب ببیند به دلیل قرارگرفتن آن در نشیمنگاه هیچ راهکاری را برای درمان آن نمی توان اتخاذ کرد. افرادی که بیشتر وقت از روز خود را روی صندلی به سر می‌برند مثل کارمندان و کاربران کامپیوتر بیشتر در معرض آسیب‌های ستون‌فقرات و دنبالچه هستند. استفاده از زیرنشیمنی به عنوان  بهترین روش برای پیشگیری از آسیب‌های جدی به دنبالچه و ستون فقرات به حساب می‌آید.


چه افرادی باید از زیرنشیمنی استفاده کنند؟

از شایع ترین درد‌های مربوط به نشیمنگاه درد مهره‌های دنبالچه است. افراد مبتلا به این دردها نشستن بر هر سطح نرم یا سفتی آن‌ها را اذیت می‌کند. استفاده از زیر نشیمنی هنگام نشستن، می تواند بسیاری از این دردها را مهار کند. استفاده از زیرنشیمنی بخصوص برای افراد زیر توصیه می‌شود:

  • •    زنان باردار
    •    افرادی که عمل‌های جراحی خاصی انجام داده‌اند.
    •    نشستن طولانی‌مدت در سفر و در حین رانندگی
    •    نشستن طولانی‌مدت روی صندلی محل کار
    •    افرادی که دچار آسیب در مهره‌های دنبالچه شده‌اند.


فواید استفاده از زیرنشیمنی

کمک به نشستن راحت

هنگام نشستن بیشتر وزن بدن از مهره‌های کمر به استخوان‌های نشیمنگاهی و سپس به صندلی منتقل می‌شود. این درحالی است که این استخوان‌ها تنها با ۸ درصد سطح صندلی در تماس هستند. می‌توانید تصور کنید روی یک نقطه کوچک چه فشاری وارد می شود؟ دقیقا به همین دلیل هنگام نشستن دچار درد نشیمنگاهی می‌شویم. اگر قدرت جابه‌جا شدن نداشتیم این فشار می‌توانست در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باعث بسته‌شدن مویرگ‌ها و عدم تغذیه و اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها گردد و پوست و عضلات را تخریب کند. این همان چیزی است که به آن زخم بستر می‌گویند و متاسفانه معلولین حرکتی با آن مواجه هستند.

استفاده از زیرنشیمنی روی صندلی می‌تواند باعث تقسیم یکنواخت وزن روی صندلی شود. بنابراین فشار وارد بر استخوان‌های نشیمنگاهی و بافت‌های زیر آن کاهش می‌یابد و راحت‌تر می‌نشینید.


کمک به درست نشستن

درست نشستن می‌تواند باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز، افزایش تمرکز، کاهش سطح استرس، بهبود سیستم ایمنی بدن، بهبود هضم، بهبود خلق‌و‌خو و افزایش اعتمادبه‌نفس گردد.

نشستن اشتباه به ستون‌فقرات فشار زیادی وارد می‌کند، از آنجایی که طناب عصبی نخاعی درون ستون‌فقرات محافظت می‌شود، فشار وارد بر ستون فقرات به عصب نخاعی نیز فشار وارد می‌کند. طناب عصبی نخاعی، ارتباط بین مغز با  اندام‌های بدن را برعهده دارد و فشار وارد بر آن، عملکرد اعضا بدن را تضعیف می‌کند.


کاهش درد در افراد مبتلا به التهاب و شکستگی دنبالچه

نشستن در افرادی که دچار التهاب و شکستگی دنبالچه هستند بسیار دردناک است. شکستگی دنبالچه می‌تواند بر اثر زمین خوردن اتفاق بیفتد. بارداری و تولد نوزاد و همچنین نشستن‌های طولانی‌مدت و اشتباه می‌تواند دنبالچه را دردناک سازد. اگر دچار درد و التهاب دنبالچه هستید، زیرنشیمنی را در مرکز نشیمنگاه صندلی قرار دهید. طوری روی آن بنشینید که دنبالچه‌تان در مرکز زیرنشیمنی یعنی در حفره داخلی آن قرارگیرد تا هنگام نشستن هیچ فشاری روی دنبالچه نباشد.


کاهش درد دنبالچه در دوران بارداری

در دوران بارداری سر جنین فشار زیادی به دنبالچه وارد می کند به این دلیل که دنبالچه درست پشت رحم قرار دارد. همانطور که جنین بزرگتر و بزرگتر می شود فشار وارد بر دنبالچه بیشتر می شود به طوریکه مادران باردار اغلب دچار درد دنبالچه هستند.

یکی دیگر از عوامل درد دنبالچه در دوران بارداری هورمون ها هستند. در این دوران هورمون هایی در بدن آزاد می شوند که سبب شل شدن رباط ها می شوند. شل شدن رباط ها عبور جنین از لگن و معجزه تولد را امکان پذیر می کند. رباط ها به استخوان ها متصل هستند. شل شدن رباط ها در لگن اجازه می دهد دنبالچه بیش از معمول حرکت کند و دچار التهاب و درد گردد. بهترین راه برای کاهش درد دنبالچه در دوران بارداری هنگام نشستن، استفاده از زیرنشیمن ارینگ یا ارتوپدی است. استفاده از زیرنشیمن برای نشستن راحت بعد از زایمان نیز توصیه می‌شود.


جلوگیری از بیماری های پروستات

یکی از دلایل افزایش آمار ابتلا به سرطان پروستات در کشورهای پیشرفته، نشستن‌های طولانی‌مدت است به‌طوری که از هر ۶ مرد یک نفر مبتلاست. نشستن فشار زیادی روی پروستات وارد می‌کند که می‌تواند به درد و بیماری‌های پروستات و حتی سرطان بیانجامد.  نشستن روی زیرنشیمنی های ارگونومیک جهت کاهش فشار وارد بر پروستات مناسب می‌باشد.


پیشگیری و درمان هموروئید

دلایل مختلفی می‌تواند به هموروئید بیانجامد اما دلیل اصلی ابتلا به هموروئید استرس بیش از حد و فشار روی رکتوم (انتهای روده بزرگ) است. بارداری، یبوست، چاقی و مخصوصا نشستن‌های طولانی‌مدت می‌تواند دلیل ابتلا به هموروئید باشد. استفاه از زیرنشیمنی می‌تواند با کاهش فشار وارد بر رکتوم از هموروئید پیشگیری کند و در صورت ابتلا به آن، درد را هنگام نشستن کاهش دهد و به فرایند درمان کمک نماید. با این وجود استفاده از نوع ارگونومیک زیرنشیمنی و رعایت اصول ارگونومی و پوسچر صحیح بدن نیز حائز اهمیت است.

 

خرید زیرنشیمنی ارگونومیک

جهت خرید به این صفحه مراجعه نمایید.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا