ارگونومی در منزل

ویژگی آشپزخانه ارگونومیک

کار با آشپزخانه ای که طراحی مناسب و استانداردی ندارد در طولانی مدت خسته کننده است و می تواند به بدنتان آسیب وارد کند. اما آشپزخانه ارگونومیک چیست و چه ویژگی های دارد؟

بهترین تعریفی که می توان از یک آشپزخانه ارگونومیک (ergonomic) داشت این است که بگوییم آشپزخانه ارگونومیک دارای محیطی است که با افراد سازگار شود نه اینکه اشخاص با محیط هماهنگ شوند.

بررسی ویژگی های یک آشپزخانه ارگونومیک:

ارتفاع و پهنای میز کار:

 

کار با میز کاری که خیلی کوتاه یا خیلی بلند است، فرد را مجبور می کند تا در موقعیت نامناسبی برای استفاده از میز کار آشپزخانه قرار بگیرند که این کار، در طولانی مدت اثرات بدی روی سلامت فیزیکی شخص می گذارد. 

با توجه به اینکه میانگین قد انسان ها متفاوت است، پیشنهاد می شود که ارتفاع صفحه روی کار را با توجه به نیاز کاربر در نظر بگیریم. این عمل استفاده کاربران را ازمیز کار آشپزخانه راحت تر می کند.

Valcucine که یک برند طراحی آشپزخانه است، ارتفاعات مختلفی برای صفحه روی کار با توجه به قد اشخاص پیشنهاد می کند. این مهم است که درابتدا ارتفاع میز کار را چگونه انتخاب کنیم زیرا این ارتفاع محل قرارگیری پریزهای برق، کابینت های دیواری و حفره ی خروجی لوله هود را تعیین می کند.

اندازه پهنای میز کار تا به حال ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته می شد اما این اندازه درحال افزایش و ارگونومیک تر شدن است. پهنای ۶۵، ۸۰، ۹۰ سانتی متری را می توان برای میز کار درنظر گرفت. با افزایش پهنای میز کار پایینی، باید پهنای کابینت دیواری کاهش پیدا کند تا در موقعیت ارگونومیک تری قرار بگیرند.

 

همانطور که در تصویر بالایی مشاهده می کنید، موقعیت A اندازه سنتی در نظر گرفته شده برای پهنای میز کار است که این پهنا ۶۰ سانتی متر است. برای این پهنا مناسب ترین فاصله ای که با کابینت بالایی پیشنهاد می شود ۵۴ سانتی متر است که این اندازه برای دید مناسب بر تمام میز کار لازم است. اگرچه کابینت دیواری فضایی بسته در پایین ایجاد کرده که امکان دید مناسب بر روی تمام میز کار را می گیرد و مقداری از فضای میز کار از دید خارج است.

در موقعیت B فضای میز کار به ۶۵ سانتی متر افزایش پیدا کرده است. می توانید پهنای کابینت بالایی را کمتر درنظر بگیرید تا امکان دسترسی و دید بهتری داشته باشید. این قابلیت به شما آزادی بیشتری برای کار روی میز کار آشپزخانه می دهد. و فاصله بین دو کابینت بالا و پایین هم در اینجا ۴۸ سانتی متر پیشنهاد می شود.

در موقعیت C، پهنای ۸۰ سانتی متری پیشنهاد می شود که ۶۰ سانتی متر آن باید برای پهنای کابینت پایینی در نظر گرفته شود. این موقعیت، دید بسیار بهتری روی میز کار به شما می دهد. فاصله کابینت پایینی با بالایی هم ۴۲ سانتی متر در نظر گرفته می شود. تمام سطح میز کار و محتوای کابینت بالایی، حتی در شلف های بالایی قابل مشاهده و دسترسی است. عموما قسمت عقب کابینت های بالایی در آشپزخانه های قدیمی، به راحتی قابل دسترس نیستند. اما با طراحی مناسب می توان به راحتی این فضا را هم کاربردی کرد.

 

بررسی مزایای پهنای بیشتر برای میز کار آشپزخانه

در موقعیت A که پهنای میز کار مانند طراحی های قدیمی ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است حتی اگر فاصله کابینت بالایی و پایینی را بیشتر در نظر بگیرید باز هم احساس بسته بودن فضا و نداشتن دید مناسب بر سطح میز کار هنگام آماده کردن غذا ایجاد می شود.

در موقعیت B که پهنای ۸۰ سانتی متری برای میز کار در نظر گرفته شده است امکان کار کردن روی یک سطح بزرگتر را فراهم می کند و فاصله مناسبی با کابینت بالایی و سطح های تیز آن خواهید داشت و دیگر آن احساس بسته بودن فضا به شما داده نمی شود و امکان حرکت راحت و آزاد  در آشپزخانه را به شما می دهد و روی تمام سطح میز کار تسلط دارید و می توانید از تمام سطح میز کار استفاده کنید.

در موقعیت C کابینت دیواری را می بینیم که طبق طراحی های قدیمی در ارتفاع بالایی نصب شده است و شما را از امکان دیدن تمام اشیا و محتوای داخل کابینت محروم می کند. در این طراحی چون کابینت آشپزخانه در ارتفاع بالایی نصب شده است، امکان استفاده از آن را سخت تر می کند مخصوصا برای افرادی که قد کوتاهی دارند.

در موقعیت D که پهنای میز کار ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است می توانید در فاصله دورتری از کابینت دیواری بایستید که در این صورت امکان مشاهده بهتر محتوای داخل کابینت و دسترسی به محتوای آن را خواهید داشت و استفاده از آن بسیار آسان تر و ارگونومیک تر است.

 

در موقعیت E که درب های کابینت به روش سنتی باز می شوند خیلی دست پا گیر است و فضای بسته ای در اطراف شما برای کار در آشپزخانه ایجاد می کند. در بیشتر مواقع هم درب کابینت باز می ماند که هر لحظه امکان برخورد سرتان با درب کابینت وجود دارد.

در موقعیت F دربی که از بالا باز می شود می تواند همیشه باز باشد و شما می توانید به راحتی در آشپزخانه حرکت کنید بدون نگران شدن از اینکه سرتان به جایی اصابت کند.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در موقعیت G که آبچکان طبق طراحی های سنتی در قسمت بالا قرار گرفته است به سختی قابل استفاده است و دردسرهای زیادی را با خودش دارد. همانطور که در تصویر می بینید قرار دادن ظروف در آبچکان به راحتی انجام نمی شود و زحمت زیادی را با خودش دارد و باعث می شود که آب باقی مانده روی ظرف، روی شما بریزد. تمیز کردن خود آبچکان هم کار آسانی نیست.

در موقعیت H با پهنای میز کار ۸۰ سانتی متری، آبچکان به راحتی قابل دسترس و در قسمت پشتی سینک قرار داده شده است. به راحتی می توانید ظروف را در این محل قرار دهید بدون اینکه نگران چکیدن قطرات آب روی خود باشید.

 

مثلث کار در آشپزخانه:

 

کارکردن در آشپزخانه بدون وجود اکسسوری ها و لوازم الگترونیکی می تواند خیلی خسته کننده باشد. سازماندهی درست فضا، می تواند موانع و حرکات اضافی و غیر ضروری را کاهش دهد. مرتب سازی نواحی مختلف با توجه به فواصل و سازماندهی مسیرهای آشپزخانه، نقطه شروع برای کار لذت بخش در آشپزخانه است. یک قانون ساده اتصال یخچال، سینک ظرفشویی و محل آشپزی (اجاق گاز) است که این سه مورد یک مثلث کوچکی را تشکیل می دهند که این مثلث به نام مثلث کار در آشپزخانه یا مثلث طلایی آشپزخانه شناخته می شود. مجموع این سه نقطه نباید از ۶۵۰ سانتی متر تجاوز کند. در طراحی یک آشپزخانه ایده آل، این سه نقطه باید توسط میز کار از هم جدا شوند.

 

حداقل فاصله:

 

A – در این شکل فاصله بین میز آشپزخانه و دیوار ۱۲۰ سانتی متر است که این فاصله حداقل فاصله ای است که می توان در اینجا در نظر گرفت و امکان رد شدن یک نفر را از پشت شخصی که روی صندلی نشسته در جهتی که در تصویر مشخص شده بدهد.

B- در آشپزخانه ارگونومیک، برای اینکه یک شخص امکان کار کردن در آشپزخانه و یا باز کردن درب، پشت سر شخصی که روی صندلی نشسته است داشته باشد، حداقل فاصله ای که بین لبه میز و کابینت که پشت آن می توان در نظر گرفت ۱۳۵ سانتی متر است. البته اگر پهنای کابینت پشتی ۸۰ سانتی متر باشد این فاصله باید ۱۵ سانتی متر بیشتر شود.

C- برای تعیین فاصله بین میز کار و اجزای دیگر که در جلوی آن قرار گرفته اند، لازم است فاصله ای را که برای رد شدن افراد بین وسایل و کابینت های آشپزخانه حتی با کابینت ها و کشوهای باز لازم است در نظر داشته باشید.

D- فاصله خالی در حد یک متر باید در قسمت جلویی ماشین ظرفشویی برای پر و خالی کردن آن در نظر گرفته شود تا امکان رد شدن یک شخص دیگر هم وجود داشته باشد. اگر در قسمت دیگر دیوار وجود دارد این فاصله می تواند ۷۰ سانتی متر باشد.

 

کابینت های قدیمی طوری طراحی می شدند که شما را مجبور می کرد برای بردشتن وسیله در وضعیت نامناسبی قرار بگیرید و این مشکل هم وجود داشت که به کابینت های پایینی دید مناسبی نداشته باشید. اما در یک آشپزخانه ارگونومیک از کشوهای عریض که به طور کامل بیرون کشیده می شوند استفاده می شود و کل محتوای کابینت های پایینی در یک نگاه قابل مشاهده و استفاده است و دسترسی به آن بسیار آسان است.

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا