بیماری ها

گردن درد تکنولوژی

با ظهور لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند، مرز بین خانه و محل کار، درد های گردن برجسته‌تر می‌شوند.

در دو سال گذشته (در زمان شروع پاندمی)، تعداد افرادی که درد شدید گردن را تجربه کرده اند، به شدت افزایش یافته است. هر چه ساعت های بیشتری در روز سر خود را کج کنید، این خطر بیشتر می شود.


گردن درد شما چقدر بد است؟

اکثر افراد بخصوص از زمان شروع کرونا به طور متوسط بیش از پنج ساعت در روز وقت را روی دستگاه های تلفن همراه صرف می کنند – بسیاری از آنها، از جمله متخصصان جوان، حتی از این هم فراتر می روند. مشکل گوشی نیست، بلکه وضعیت بدن است.

اگر روی لپ‌تاپ کار می‌کنید، خطر شما بسیار بیشتر خواهد بود.

همه سر خود را کج می کنند، اما کج نگه داشتن آن برای دوره های طولانی خطرناک است.

کج کردن سر برای بیش از دو ساعت در روز می تواند باعث درد شدید گردن شود.

از آنجایی که اکنون کودکان در سنین پایین‌تر شروع به استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها می‌کنند، گردن درد زودتر در زندگی افراد شروع به رشد کرده است.

در ابتدا، زمانی که عضلات گردنتان به سمت جلو خم می شود، ممکن است دچار خستگی یا سفتی گردن شوید.

اگر کنترل نشود، می تواند به درد یا حتی سردردهای معمولی تبدیل شود. این نه تنها ناراحت کننده است، بلکه بر توانایی شما در کار نیز تأثیر می گذارد.

در موارد خاص و شدید، گردن درد حتی می‌تواند باعث درد شدید در بازو شود. اگر درمان نشود می تواند منجر به گیر کردن عصب شود. کج کردن سر، در حال تبدیل شدن به یک امر عادی است که اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند که این کار را انجام می دهند. در برخی موارد، افراد ممکن است چنان غرق محتوایی باشند که تماشا می‌کنند، به طوری که حتی متوجه احساس درد یا خستگی نمی‌شوند.

با گذشت زمان، این حتی می تواند باعث شروع زودرس آرتریت در گردن شود.

 


برای جلوگیری از گردن درد چه کاری می توانید انجام دهید؟

اکثر مردم احساس می کنند که نمی توانند از لپ تاپ یا دستگاه های تلفن همراه خود استفاده نکنند. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو، تقریبا ۸۰ درصد از آمریکایی ها اکنون از تلفن هوشمند استفاده می کنند.

ساده ترین کاری که می توانید برای ایمن ماندن انجام دهید این است که زمانی را که صرف دستگاه های خود می کنید، تقسیم کنید. هر پانزده یا بیست دقیقه یکبار گوشی را زمین بگذارید، سپس سعی کنید سر را به صورت عمودی نگه دارید. این همچنین شما را از حالت خمیده رو به جلو خارج می کند که اکثر مردم هنگام استفاده از تلفن خود به طور پیش فرض به این صورت هستند.

در صورت امکان، آرنج خود را پایین بیاورید و دستگاه را تا سطح چشم بلند کنید.

هر چه بیشتر کج کنید، گردن را بیشتر تحت فشار قرار می دهید. با این حال، توصیه اصلی ما اجرای یک روال کششی منظم است. اگر سر شما به سمت پایین خم شده است، کشش ماهیچه های ذوزنقه ای در دو طرف گردن و به سمت پایین در پشت مهم است.

تمام سیستم های عضلانی شما به هم مرتبط هستند، بنابراین مطمئن شوید که با عضلات شکم خود نیز کار می کنید.

برای جلوگیری از گردن درد تکنولوژی شدید، آگاهی را گسترش دهید.

آخرین چیز گسترش آگاهی است. گردن درد بخش عظیمی از جمعیت را تحت تأثیر قرار داده است. اگر والدین هستید، مدت زمانی را که فرزندانتان با گوشی‌های هوشمند و تبلت می‌گذرانند محدود کنید. اگر کارفرما هستید، به کارمندان خود استراحت دهید و آنها را تشویق کنید که کار های کششی انجام دهند. عملکرد آنها را افزایش می دهد!

به طور واقع بینانه، آموزش در مورد کج شدن سر و گردن باید از مدارس ابتدایی شروع شود، دقیقاً مانند آگاهی از کوله پشتی.

در نهایت، هرگز در حالی که به تلفن خود نگاه می کنید راه نروید! این نه تنها خطرناک است، بلکه شما را در برابر سرقت یا سوء استفاده، بسیار آسیب پذیرتر می کند.

 

منبع:

https://www.ergostore.ir

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا