ارگونومی اداری

۳ دلیل که ارگونومی ضعیف می تواند باعث درد و آسیب شود

3Ways Poor Ergonomics Can Cause Pain and Injury

اکثر مردم درد و آسیب را نتیجه یک حادثه حاد می دانند. در برخی موارد، افراد متوجه نمی شوند که نتایج ناتوان کننده مشابهی می تواند در یک دوره طولانی رخ دهد. ارگونومی ضعیف در محل کار و خانه مقصر درد بسیاری از افراد است که نه تنها بهره وری کار آنها را کاهش می دهد، بلکه کیفیت زندگی آنها را نیز کاهش می دهد.


ارگونومی ضعیف چیست؟

ارگونومی تضمین می کند که محیط کار/دفتر و محل کار شما به گونه ای طراحی شده است که خطر آسیب فیزیکی و فشار را به حداقل برساند. بنابراین، اگر محیط برای کاربر مناسب نباشد، ارگونومی ضعیف در نظر گرفته می شود.


ارگونومی ضعیف در محیط کار

مثال‌ها و موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در محل کار (از جمله در خانه) می‌توان به عنوان ارگونومی ضعیف در نظر گرفت.

۱- وضعیت بدنی نامناسب

وضعیت نشستن نامناسب می تواند باعث ضعف عضلانی در چندین ناحیه از بدن شود. یک صندلی غیر ارگونومیک که به کاربر اجازه نمی دهد با فرم بدن خود سازگار شود، اغلب علت وضعیت نامناسب است. یک صندلی ارگونومیک انعطاف‌پذیری لازم را به شما می‌دهد، اما یک جایگزین بهتر، جابجایی بین نشستن و ایستادن در طول روز کاری با میز استاده/نشسته است. این میزها به شما کمک می کند تا وضعیت بهتری داشته باشید و از اختلالات اسکلتی عضلانی و کمردرد جلوگیری کنید. سطح انرژی و گردش خون را نیز می توان با ننشستن در یک وضعیت ثابت در طول روز بهبود بخشید.

در حالی که عادت کردن به کار روی میز با قابلیت تنظیم ارتفاع ممکن است کمی طول بکشد، اما مزایای آن و تفاوتی که در طولانی مدت ایجاد می کند را متوجه خواهید شد.

۲- چیدمان ایستگاه کاری

هنگامی که کارکنان مجبورند جهت دسترسی به وسایلی که معمولاً به آنها نیاز دارند روی میزکار خم شوند، در معرض خطر آسیب هستند. سعی کنید همه چیزهایی را که به طور منظم استفاده می کنید، مانند ماوس و تلفن را در فاصله ای راحت قرار دهید.

۳- فعالیت نامناسب در منزل

محل کار تنها در ایجاد صدمات مقصر نیست. افراد در خانه در شرایط غیر ارگونومیک کار می کنند. نشستن ساعت‌های طولانی پشت میز آشپزخانه می‌تواند به تعداد زیادی از آسیب‌های مرتبط با ارگونومی ضعیف کمک کند. در هر کجا که کار می کنید، مهم است که از تجهیزات ارگونومیک مناسب استفاده کنید.


تاثیر ارگونومی ضعیف

صدمات اسکلتی عضلانی علت شماره یک ادعای غرامت کارگران است. طیف وسیعی از عوامل باعث ایجاد این آسیب ها می شوند، اما ارگونومی ضعیف در صدر این لیست قرار دارد.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یک وضعیت ناتوان کننده است که در اثر فشار یا فشرده شدن عصب میانی هنگام حرکت در مچ دست ایجاد می شود. باعث درد، بی حسی و گزگز در دست و ساعد می شود و معمولاً به تدریج بدتر می شود. خم شدن طولانی مدت یا مکرر مچ دست می تواند باعث تنگ شدن تونل کارپال شود، به خصوص زمانی که هوا سرد است. وضعیت بدنی خوب و یک ماوس ارگونومیک می تواند خطرات را کاهش دهد و همچنین از تنظیم ارگونومیک صفحه کلید و ماوس اطمینان غافل نشوید.

تاندونیت

تاندونیت حاصل یک تاندون ملتهب یا تحریک شده در هر نقطه از بدن است، اما نوع شایع آن در مچ دست و آرنج است، جایی که تاندون به دلیل استفاده بیش از حد یا تکرار به تدریج آسیب می بیند. ارزیابی ارگونومیک برای اطمینان از داشتن تجهیزات و تنظیمات مناسب می تواند به محافظت از تاندون ها در برابر فشار بیش از حد کمک کند.

بورسیت

بورسیت التهاب بورسا است، کیسه ای پر از مایع که به عنوان یک بالشتک بین بافت های بدن عمل می کند. شایع ترین نواحی برای بورسیت شانه ها، لگن و آرنج است. حرکات و وضعیت های تکراری علت اصلی بورسیت هستند. استفاده از صندلی ارگونومیک یا تکیه گاه کمر می تواند کمک کننده باشد.

سردرد

بسیاری از کارکنان از سردردهای منظم رنج می برند و اغلب وضعیت نامناسب آنها مقصر آن است. وضعیت نامناسب می تواند ستون فقرات را تحریک کند یا باعث اسپاسم عضلات گردن شود که می تواند منجر به سردرد گردنی شود. وضعیت سر به جلو یکی از دلایل اصلی تحریک ستون فقرات و اسپاسم گردن است که منجر به سردرد می شود. یک صندلی ارگونومیک با کیفیت خوب که کاربر را تشویق می کند روی صندلی بنشیند و باسن، پشت، گردن و سر خود را در یک راستا نگه دارد می تواند جلوی این نوع سردرد را بگیرد. امکان مشاهده صفحه نمایش بدون تابش خیره کننده نیز باعث کاهش احتمال اینکه کاربر سر خود را به جلو ببرد می شود.

 

منبع:

https://www.ergolink.com.au/blog/3-ways-poor-ergonomics-can-cause-pain-and-injury

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا