ارگونومی اداریاخبار و تازه ها

۶ راه برای بهبود ارگونومی مشاغل تلفن محور (مانند تلفخانه ادارات)

6Ways to Improve Your Office Phone Setup

برای از آن دسته از پرسنلی هستید که در طول روز کاری خود اکثرا از تلفن استفاده می کنید، ارزش آن را دارد که کمی وقت بگذارید تا مطمئن شوید که همه چیز ایده آل است. اگر گوشی را بین شانه و سر خود قرار داده اید، تغییر روش استفاده از تلفن بسیار مهم است. هنگامی که این کار را انجام می دهید، ممکن است به احتمال زیاد شروع به خم شدن روی میز خود کنید، خطر آسیب دیدگی و کاهش بهره وری شما را تهدید می کند.

۱- جانمایی تلفن رومیزی

اگر از تلفن سیمی (رومیزی) استفاده می کنید، به محلی که آن را روی میز قرار می دهید فکر کنید. برخی از افراد دوست دارند اطراف صفحه کلید خود را خالی نگه دارند، بنابراین تلفن را به سمت پشت میز هل می دهند. این بدان معناست که تلفن در منطقه دسترسی راحت نیست، بنابراین فرد باید دست خود را دراز کند تا گوشی را بردارد. حرکت مکرر می تواند بر بازو و گردن فشار وارد کند.

اگر در حین صحبت با تلفن نیاز به یادداشت برداری دارید یا ماوس خود را حرکت می دهید، گوشی را در سمت دست غیر غالب خود قرار دهید تا دست غالب خود را برای گرفتن خودکار یا ماوس آزاد بگذارید.


۲- نحوه در دست گرفتن تلفن همراه

این روزها، بسیاری از افراد تلفن رومیزی ندارند و ترجیح می دهند از طریق تلفن همراه با آنها تماس گرفته شود. اگر مدت‌های طولانی گوشی هوشمند خود را برای صحبت کردن یا پیامک در دست گرفته‌اید، ممکن است متوجه شده باشید که دست‌تان دچار گرفتگی شده است. اگر انگشت کوچک خود را در پایین گوشی قرار می دهید و مقداری از وزن گوشی را بوسیله آن کاهش می دهید، ممکن است به انگشت کوچک خود آسیب برسانید. دستگیره تلفن در پشت تلفن همراه شما یک راه ارزان و آسان برای نگه داشتن گوشی در موقعیت طبیعی تری است.


۳- استفاده از هدست

اگر بخواهید در حین صحبت کردن بنویسید یا تایپ کنید، بهترین گزینه این است که از هندزفری استفاده کنید. نه تنها می توانید حالت خنثی پشت، گردن و شانه را حفظ کنید و خطر آسیب دیدگی را کاهش دهید، بلکه بهره وری بیشتری نیز خواهید داشت. یک مطالعه در ایالات متحده نشان می دهد که استفاده از هدست می تواند کارایی و بهره وری در محل کار را تا ۴۳ درصد افزایش دهد.

داشتن تلفن رومیزی ممکن است به این معنی باشد که شما باید همیشه در نزدیکی گوشی خود باشید. یک هدست به شما امکان می دهد در فواصل کوتاهی از میز خود فاصله بگیرید و همچنان بتوانید تماس ها را دریافت کنید.


۴- به جای پیامک در محل کار تایپ کنید

اگر در محل کار به طور مرتب از تلفن همراه خود برای ارسال پیامک استفاده می کنید، ممکن است در معرض خطر stenosing tenosynovitis باشید، آسیبی که به انگشت شست پیامکی (texting thumb) نیز معروف است. سعی کنید از نسخه تحت وب نرم افزارهای ارسال پیام مانند واتس آپ استفاده کنید.


۵- با هدست بیسیم در دفترکار حرکت کنید

اگر شما مسئول تماس‌های دریافتی هستید یا نمی‌خواهید تماس مهمی را از دست بدهید، با مجهز کردن گوشی خود با هدست بیسیم، می توانید بیش از ۱۰۰ متر از پایه شارژ فاصله بگیرید و همچنان تماس را دریافت کنید. به شما امکان می دهد از صندلی خود بلند شوید و آزادانه در دفتر حرکت کنید. اگر می‌خواهید برای خودتان نوشیدنی درست کنید یا پاهایتان را دراز کنید، کمتر به همکارانتان وابسته باشید این مورد کمک کننده خواهد بود.


۶- از کیفیت صدای بالاتر لذت ببرید

اگر در یک محیط پر سر و صدا کار می کنید، ممکن است تماس گیرنده و شما برای شنیدن درست صحبتهای یکدیگر دچار مشکل شوید. هدست به شما امکان می دهد از یک میکروفون حذف نویز استفاده کنید و به راحتی کیفیت صدا را تنظیم کنید، که منجر به تجربه حرفه ای تر و لذت بخشی می شود.


منبع:

https://www.ergolink.com.au/blog/6-ways-to-improve-your-office-phone-setup

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا