ارگونومی اداری

۷ نکته تخصصی برای تنظیم ارگونومیک موس و صفحه کلید

7Expert Tips for the Perfect Ergonomic Mouse and Keyboard Setup

از آنجایی که آسیب های فشاری مکرر به مچ دست و دست به دلیل استفاده بیش از حد متداول است، جای تعجب نیست که مردم به دنبال بهترین تنظیمات برای ماوس و صفحه کلید برای ایستگاه کاری خود باشند. اگر بیشتر روزکاری خود را با ضربه زدن به صفحه کلید و کلیک کردن روی ماوس می گذرانید، بدانید که برای ایمن و راحت بودن باید چه کاری انجام دهید.


۱- جانمایی صفحه کلید و ماوس

در حالی که می توانید تمام تلاش خود را انجام دهید تا مطمئن شوید وضعیت تایپ شما در بهترین حالت است، نحوه قرار گرفتن صفحه کلید و ماوس روی میز شما نیز مهم است. اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید به لبه میز نزدیک است – فاصله ای در حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر بهترین حالت است، زیرا به شما امکان می دهد بدون دوری بیش از حد مچ دست از بدن خود، از صفحه کلید استفاده کنید. ماوس را نزدیک دستی که استفاده می‌کنید، در راستای صفحه کلید قرار دهید تا برای رسیدن به آن، نیازی به کشش دست نداشته باشید. ماوس باید به اندازه کافی از لبه میز عقب باشد تا در هنگام تایپ نکردن، فضای کافی برای حمایت از مچ دست داشته باشید.

ممکن است لازم باشد ارتفاع صندلی یا میز خود را تغییر دهید تا برای جابجایی بین صفحه کلید و ماوس مجبور نباشید بازوهایتان را بالا یا پایین بیاورید. هنگام استفاده از صفحه کلید و ماوس، آرنج شما باید در زوایای قائم باشد.


۲- از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید

با تنظیم میانبرها برای کارهای معمولی، در زمان خود و زدن کلید صرفه جویی کنید. برخی از برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند از میانبرهایی روی صفحه کلید برای انجام کارهای خاصی استفاده کنید. مانند کلیدهای ترکیبی ctrl+c برای کپی کردن. همه اینها می توانند میزان تایپ مورد نیاز شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در دراز مدت در زمان صرفه جویی کنند.

۳- عادت کردن به وضعیت بدن خوب

هر بار که پشت کامپیوتر خود می نشینید، تنظیمات را بررسی کنید. مطمئن شوید که ماوس و صفحه کلید در جای مناسبی قرار گرفته اند. هنگامی که کار را شروع می کنید، ممکن است متوجه نشوید که بیهوده در حال حرکت هستید یا صندلی شما به اندازه کافی بلند نیست، بنابراین آرنج شما بسیار پایین تر از مچ دست است. بررسی کنید که مانیتور به اندازه فاصله طول دستتان از شما فاصله داشته باشد و وقتی آنلاین هستید چشمان شما با نوار آدرس وب سایت همسطح باشد. وقتی تایپ نمی‌کنید یا کلیک نمی‌کنید، دست‌هایتان را از روی صفحه‌کلید و ماوس بردارید تا به دست‌ها و مچ‌هایتان استراحت دهید و موقعیت دیگری پیدا کنید.


۴- صفحه کلید و ماوس را تمیز نگه دارید

بدون شک شنیده اید که سطح یک کیبورد معمولی به مراتب بیشتر از یک صندلی توالت عمومی باکتری دارد، اما چقدر صفحه کلید خود را تمیز می کنید؟

کیبوردهای کثیف نه تنها باکتری ها و ذرات ویروس را در خود جای می دهند، بلکه با گذشت زمان، گرد و غبار و آلودگی می توانند بر عملکرد صفحه کلید تأثیر بگذارند. هر هفته، مهم است که صفحه کلید و ماوس خود را تمیز کنید. صفحه‌کلید را وارونه بچرخانید تا هر گونه زباله‌ ای را بیرون بریزد، و از فشار هوا برای خارج کردن گرد و غبار بین کلیدها استفاده کنید. برای تمیز کردن سطح و بین کلیدها از یک پنبه آغشته به الکل استفاده کنید. الکل سریعتر از آب خشک می شود، اما مراقب باشید که مایعی از زیر کلیدها به داخل بخصوص در لپ تاپ ها نریزد. در نهایت روی صفحه کلید را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید تا آخرین گرد و غبار و رطوبت از بین برود.


۵- ماوس استاندارد را به یک ماوس ارگونومیک ارتقا دهید

کاربرانی که زیاد از ماوس استفاده می کنند باید موس استاندارد خود را به یک موس ارگونومیک ارتقا دهند تا احتمال گرفتگی عضلات و دست درد کاهش یابد. یک ماوس استاندارد باعث ایجاد فشار بر روی تاندون‌ها می‌شود، در حالی که یک ماوس ارگونومیک به شما این امکان را می‌دهد که دست خود را در وضعیت طبیعی نگه دارید تا درد و آسیب‌های استرس کمتری داشته باشید.

یک ماوس ارگونومیک طوری طراحی شده است که به قدرت گرفتن کمتری نسبت به یک ماوس استاندارد نیاز دارد. در ماوس ارگونومیک عضلات بزرگتر و قوی‌تر بازو، به جای تاندون‌های مچ دست برای کار استفاده می‌شوند.

اگر از قبل آسیب دیدگی مچ دست دارید، یک موس ارگونومیک می تواند به کاهش درد کمک کند و حتی ممکن است جلوی پیشرفت آسیب به تونل کارپال را بگیرد.


۶- صفحه کلید استاندارد را به یک صفحه کلید ارگونومیک ارتقا دهید

صفحه کلیدهای استاندارد نیاز به چرخش دست ها در موقعیتی غیر طبیعی دارند که می تواند منجر به صدمات، درد و ناراحتی شود، در حالی که یک صفحه کلید ارگونومیک دستان شما را در حالت طبیعی نگه می دارد. حفظ شکل و زاویه طبیعی دست در طول یک روز کاری طولانی نه تنها خطر آسیب دیدگی دست یا مچ را کاهش می دهد، بلکه خستگی را نیز کاهش می دهد، بنابراین احتمال بیشتری دارد که برای مدت طولانی تری بهره وری داشته باشید.


منبع:

https://www.ergolink.com.au/blog/7-expert-tips-for-the-perfect-ergonomic-mouse-and-keyboard-setup

محمدعلی برزگری

فارغ التحصیل کارشناس مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشجوی ارشد ارگونومی دانشگاه یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا